Chebský hrad je pod plachtami a mohl by získat novou vyhlídku

  11:28
Lešení a ochranná plachta v současné době halí část východní zdi Chebského hradu. Začala další etapa oprav historické stavby, která se pyšní titulem národní kulturní památka.

Oprava hradeb pod kaplí sv. Erharda a Uršuly na Chebském hradě | foto: Martin Stolař, MAFRA

Poté, co se v minulých letech podařilo staticky zajistit severní stěnu paláce, dočká se oprav také cihelné zdivo na líci hradebních zdí na východní, jižní a západní straně opevnění.

Dojde i na vstupní část hradu s jihovýchodními kasematy a bastionem, které jsou součástí barokního opevnění památky.

Rozsáhlá revitalizace této části památky by měla skončit na podzim příštího roku.

V bastionu bude zřízena nová expozice. Na projekt se Chebským podařilo z evropských fondů získat dotaci přibližně 24 milionů korun.

„Na východní stěně hradeb je patrné, že zde došlo ve větší ploše k odtržení vnějšího cihelného zdiva. Z určitého úhlu je znatelné vyboulení, což je známka poruchy. Místy jsou vidět i kaverny, kde už cihly zcela vypadaly,“ uvedl Martin Plevný z odboru správy majetku města Chebu.

Cihly se rozpadají

Cihelné zdivo přitom plní nejen funkci estetickou, ale je i důležitým ochranným prvkem vlastního jádra celých hradeb. Na jeho obnovu budou použity speciální pálené cihly s dlouhou životností.

Akce na hradě

O nastávajícím víkendu se hrad stane domovem vojáků třicetileté války. V průběhu akce nazvané Když utichly muškety bude k vidění reálné dobové vojenské ležení. Vždy v 11, 12 a 13 hodin se uskuteční komentovaná prohlídka. V 15.30 se na nádvoří uskuteční velké manévry. Hrad bude mít o víkendu otevřeno od 10 do 18 hodin.

„Velkým problémem je také porušené spárování. V sebemenší skulince se pak zachytávají semena rostlin, která klíčí a svými kořeny cihelné zdivo dál rozrušují. Správa hradu každoročně vynakládá velké prostředky na čištění hradeb od náletové zeleně,“ řekl Plevný.

Podle starosty Zdeňka Hrkala investovalo město Cheb za posledních patnáct let do oprav hradu už více než sto milionů korun.

„Zrekonstruováno bylo několik úseků hradeb, jihozápadní a část jihovýchodních kasemat, Mlýnská věž nebo naposledy zdivo hradního paláce,“ upřesnil Hrkal.

Střecha nad palácem

Dalším úkolem pro správu hradu bude vyřešit odvod dešťové vody z vnitřního prostoru paláce. Právě vodou nasáklá zemina, která tlačí na severní zeď, je důvodem, proč se tato stěna dala v minulosti do pohybu.

„Přemýšlíme v této souvislosti o zastřešení paláce. V úrovni bývalé podlahy by mohla vyrůst jakási vyhlídková plošina, která by chránila jeho část proti dešti a zároveň návštěvníkům nabídla neopakovatelný pohled z unikátních palácových oken,“ dodal Plevný.

Hrad v Chebu patří od loňského roku k národním kulturním památkám. Pochází z první čtvrtiny 12. století. Je považován po Přimdě za druhý nejstarší kamenný hrad v Čechách.

Zachovala se zde vzácná dvoupatrová kaple sv. Martina, Erharda a Uršuly v románském a raně gotickém slohu. Dějiny hradu jsou mimo jiné spojeny s mocným rodem Štaufů, z něhož vzešla řada římskoněmeckých králů a císařů.

Jeden z nich, Friedrich Barbarossa, nechal původní objekt v závěru 12. století přestavět na císařskou falc, jediného zástupce tohoto typu architektury na našem území.