Karlovarské minerální vody a obec Hory žalují kraj kvůli pozemkům

  17:38
Společnost Karlovarské minerální vody podala žalobu na Karlovarský kraj. Ten firmě zamítl změnu územního rozhodnutí na pozemcích, kde chce v budoucnu postavit rodinné i bytové domy. Jako spolužalobce se k minerálním vodám přidá i obec Hory.
Občanský zákoník 2014 úzký (ilustrační foto).

(ilustrační snímek) | foto: mbiDNES.cz

„Je to jediný formální prostředek pro dosažení opravy zamítavého územního rozhodnutí,“ uvedl právník společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) Martin Hanzl.

Podle něj firma situaci řeší už sedm let intenzivním a otevřeným jednáním se všemi dotčenými orgány státní správy i samosprávy. „Bohužel, dosud se nám nepodařilo logickými argumenty zvrátit nelogické rozhodnutí,“ řekl Hanzl.

Jenže Odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Karlovarského kraje má na situaci kolem developerského záměru jiný názor. Jako příslušný orgán ochrany zemědělského půdního fondu řekl rezolutně ne. A zamítl tak převedení zemědělské půdy na stavební parcely.

„Důvodem nesouhlasu je, že se požadavek na vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu týká kvalitní zemědělské půdy a lokalita nenavazuje na zastavěné území, což je v rozporu se zásadami plošné ochrany zemědělského půdního fondu,“ vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Navíc v současnosti jsou na území obce Hory hned dvě lokality, které byly vyjmuty ze zemědělského půdního fondu.

„Jsou to lokality Nad rybníkem a Pod Rybníkem. Z těchto dvou je v současné době zastavěna pouze část oblasti Nad rybníkem,“ uvedla Pavlíková.

Nechceme náš projekt přenášet jinam, říká právník KMV

Podle kraje obec Hory disponuje dostatečným množstvím zasíťovaných pozemků, ale i parcel, na kterých už proběhlo územní i stavební řízení pro výstavbu dopravní a technické infrastruktury určené pro bydlení. Pro ty byl vydán souhlas k vyjmutí z půdního fondu.

„Další zábor zemědělské půdy určený pro funkci bydlení je v současné době v rozporu se zásadami plošné ochrany, kdy není možné prokázat a řádně odůvodnit, že se jedná o nezbytný případ záboru zemědělské půdy,“ vysvětlila Pavlíková.

V roce 2010 se spíše dílem náhody staly KMV vlastníkem pozemků, které v roce 2009 byly územním plánem obce Hory určeny k bydlení. „Jako správný hospodář se KMV začaly snažit o využití či zhodnocení takového majetku, proto jsme na předmětných pozemcích naplánovali výstavbu rezidenčního bydlení. Zčásti v bytových domech, zčásti v rodinných domech, aby byly pozemky využity v souladu s územním plánem a se zájmy obce Hory,“ vysvětlil Hanzl.

Karlovarské minerální vody přesto nehledají jiné řešení. „Nezabýváme se developerskými aktivitami, nabytí pozemků v obci Hory je jen dílem okolností. Následný projekt jsme připravili pro konkrétní místo a v souladu s konkrétním územním plánem obce Hory, nehodláme ho přenášet někam jinam,“ dodal Hanzl.

K žalobě se přidá i vedení obce Hory. „Budeme jako spolužalobce. My jsme k tomu přistoupili, protože jsme nositeli změny územního plánu pro tuto výstavbu, takže se chceme připojit k žalobě,“ vysvětlil starosta obce Milan Pokorný.