Znojmo s primátorem? Nereálné, diví se šéf místní ODS vlastnímu programu

  12:02
Vizi Znojma jako statutárního města rozvířil před deseti lety exstarosta za ODS Petr Nezveda. A nejspíš od té doby zůstala ve volebním programu strany zapomenutá, aniž by ji chtěla reálně prosazovat. Šéf místního sdružení ODS a místostarosta Karel Podzimek mladší o ní dokonce nemá tušení.

Karel Podzimek mladší z ODS je novým znojemským místostarostou, přestože mu hlasy voličů původně nestačily ani na zvolení do zastupitelstva. | foto: MAFRA

Vyplynulo to z rozhovoru s redaktorkou MF DNES, která se ho na možnost „velkého“ Znojma ptala.

„Ve volebním programu jsme to nemysleli jako statutární město, ale jen jako spolupráci s obcemi,“ oponoval Karel Podzimek.

V programu však stojí: „Po získání této důvěry (okolních obcí, pozn. red.) je stále ve hře postavení ‚velkého Znojma‘ včetně okolních obcí jako statutárního města, což by mohlo přinést větší výhody pro Znojmo i okolní satelitní obce.“

„To je v našem programu? Pro komunální volby 2018? Fakt to tam je? A jaký bod? Spolupráce ano, řešili bychom společně věci, ale je jisté, že statutární město nedotáhneme,“ divil se předseda znojemské buňky ODS dál.

Pasáž z programu znojemské ODS pro komunální volby 2018, v níž se zmiňuje možnost vytvoření „velkého Znojma“ jako statutárního města.

Po opětovném odcitování stranického programu odvětil: „Vidíte to.“

Prosazovat tento záměr v koalici se však nechystá. „Určitě ne, je to nereálné. Vidíte, jak jsou ty obce soběstačné,“ uzavřel s tím, že podmínkou statutárního města je 50 tisíc obyvatel. To však, jak ukazuje třeba pětatřicetitisícový Třinec, není pravda.

„Zákon o obcích stanoví statutární města taxativním (úplným) výčtem. Žádné jiné podmínky zákon o obcích nestanoví. Jedinou podmínkou tedy je, že dojde ke změně zákona o obcích,“ potvrzuje mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška.

Místostarostu voliči ani nechtěli v zastupitelstvu

Podzimek si poté nechal poslat otázky e-mailem, ale do požadovaného termínu neodpověděl.

Současný místostarosta budí kontroverze od chvíle, kdy byly jasné výsledky komunálních voleb. Kvůli kroužkování voličů se původně ani nedostal do zastupitelstva. Stalo se tak až poté, co dva zvolení zastupitelé za tuto stranu rezignovali a další dva, včetně lídra Karla Podzimka staršího, funkci místostarosty odmítli.

Opozice vzdání se dvou mandátů ještě před ustavujícím zastupitelstvem označovala za účelové. A voliči na oficiálním profilu ODS mluvili o podrazu a výsměchu voličům.

Podzimek, někdejší soukromý podnikatel v oborech cestovní ruch a gastronomie, se stal zastupitelem v roce 2014 a působil ve funkci předsedy strategického výboru, od roku 2017 i jako předseda dopravní komise. Opozice jej opakovaně otevřeně kritizovala i za to, že ve výboru nepracoval.