Karel Gott si k 80. narozeninám vyrazil medaili, tančí na ní Lady Carneval

  11:38
Zpěvák a držitel 42 Slavíků Karel Gott dostal od České mincovny dárek ke svým 80. narozeninám, které oslaví příští rok. Ve středu si v Jablonci nad Nisou vyrazil první ze tří medailí, které Gotta představí jako zpěváka, malíře a fenomén.

Gott přijel do mincovny už podruhé v životě. Poprvé tu byl před pěti lety, kdy slavil 75 narozeniny. „Pamatuji si, že tenkrát byl takový krásný den, venku absolutní azuro a já tehdy řekl svoji oblíbenou větu čínského básníka Li Pa: Den byl jako když první zlatá mince z mincovny o stůl cinkne. Tak to použiji dneska znovu. Nerad se opakuji, ale nic lepšího mě nenapadlo v souvislostí s mincí, která má tak trochu mapovat moji uměleckou dráhu ve třech směrech,“ glosoval Gott v Jablonci.

Sám se pak u stroje ujal ražby, jejímž výsledkem byla první z medailí, která Gotta představuje jako zpěváka. Její podobu navrhl Petr Horák. 

„Na medaili je portrét ze 60. let, kdy Karel Gott už měl spoustu hitů, ale v podstatě začínal. Musel jsem si nastudovat dobové materiály a fotky. Z toho jsem pak udělal kresbu,“ popisuje přední stranu medaile výtvarník. 

„Na druhé straně jsem udělal postavu Lady Carneval, která tancuje na pódiu sestaveném z notové osnovy. Aby postava dostala švih, dal jsem do půlkruhu nápis Lady Carneval, aby to mělo dynamiku a odpovídalo jihoamerickému tanci,“ dodává Horák. 

Fotogalerie

Dle svých slov se mu na Gottově podobizně pracovalo bez obtíží. „Nebylo to těžké. Musel jsem si uvědomit podstatné rysy. U něj to jsou oči, ty jsou hodně typické. Stejně tak lícní kosti nebo tvar hlavy.“

Autorkou druhé medaile, kterou mincovna vyrazí na jaře příštího roku, je výtvarnice Mária Filová. Třetí medaili pak navrhl sedmadvacetiletý Asamat Baltaev. „Když jsem říkal svým rodičům, že jsem dostal nabídku dělat Karlu Gottovi medaili, tak byli překvapeni. Protože můj táta i můj dědeček s babičkou dřív koukali na vesnici na černobílou televizi a pana Gotta a znají,“ svěřil se Baltaev.

Podoba mincí se zamlouvá i samotnému Gottovi. „Velmi si cením a dovedu uznat práci výtvarníků, kteří navrhli moji podobu pro mince. Jsou to mistři svého uměleckého řemesla. Musím jim poděkovat a vzdát dík,“ ocenil Gott práci výtvarníků a nastínil, že by se do jablonecké mincovny ještě rád vrátil. „Dalo by se očekávat, že na ty příští polokulatiny se tady zase uvidíme. A ještě lépe na příští kulatiny. Nechci to přehánět, ale co kdyby... Kdyby to vyšlo, byl bych velmi rád.“

Autor: