Kardinál Duka přijel za dětmi v hořovické nemocnici, sloužil pro ně i mši

  18:53
Historicky první mši svatou v Nemocnici Hořovice sloužil v pondělí kardinál Dominik Duka u příležitosti Světového dne nemocných. Před mší navštívil dětské pacienty.

Kardinál Dominik Duka navštívil v hořovické nemocnici Oddělení následné a intenzivní péče pro děti a Oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče. (11. 2. 2019) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Navštívil zde Oddělení následné a intenzivní péče pro děti a Oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče, kde se léčí dlouhodobě
vážně nemocní dětští pacienti.

„Mnohdy po překonání některých nemocí začneme chápat život jinak a jsme více lidmi,“ uvedl Dominik Duka při mši za uzdravení, kterou celebroval v kongresovém sále nemocnice pro její zaměstnance a pacienty.

Před mší navštívil kardinál Duka Oddělení následné a intenzivní péče pro děti (NIP) a Oddělení dlouhodobé intenzivní a ošetřovatelské péče (DIOP), kde se léčí dlouhodobě vážně nemocní dětští pacienti. Oddělení NIP poskytuje víceoborovou chronickou intenzivní a resuscitační péči dětem všech věkových skupin, které jsou velmi těžce až nevyléčitelně nemocné.

„Soustředíme se na ty, které potřebují podporu základních životních funkcí – krevního oběhu, dýchání a vědomí. Také jsou to děti s těžkými genetickými poruchami, vrozenými metabolickými vadami nebo v respirační tísni, které z nějakého důvodu nemohou samy plně dýchat a potřebují trvale nebo přechodně podporu dýchací funkce, a řada dalších,“ uvedl primář NIP Daniel Blažek, který unikátní oddělení založil před pěti lety jako první v ČR.

DIOP funguje v hořovické nemocnici od poloviny minulého září. „Oddělení s šesti plně vybavenými lůžky na samostatných pokojích je určeno pro děti od narození do devatenácti let se závažným, život limitujícím onemocněním a jejich rodiny,“ vysvětlila mluvčí nemocnice Petra Horáková.

Ředitel Michal Průša seznámil kardinála Duku také s konceptem paliativní péče pro nevyléčitelně nemocné děti a dospělé, která zahrnuje nejen péči o fyzické zdraví, ale také psychologickou, sociální a spirituální pomoc.

„Již při vstupním vyšetření nabízejí zdravotníci lidem zprostředkování duchovní a spirituální služby,“ přiblížil Průša. Nemocní mohou požádat o návštěvu katolického, husitského, českobratrského evangelického nebo pravoslavného duchovního, který za ním může přijít až do nemocničního pokoje.

V hořovické nemocnici zatím není zřízena kaple a ani se zde nekonají mše. „V tuto chvíli ale diskutujeme o pastorační smlouvě, která bude mít ekumenický charakter,“ dodal Michal Průša.

Autor: