V Labském kaňonu se usadily dva druhy kriticky ohrožených netopýrů

  8:18
Příjemné překvapení přineslo ochráncům přírody z Národního parku České Švýcarsko tradiční podzimní monitorování netopýří populace. Zjistili, že v oblasti Labského kaňonu se usadily hned dva nové druhy netopýrů, které u nás patří ke kriticky ohroženým.

Netopýr brvitý. | foto: Pavel Benda

„Podařilo se nám zaznamenat výskyt netopýra alkathoe a netopýra brvitého,“ potvrdil ředitel národního parku a chiropterolog Pavel Benda, jenž tento živočišný druh zkoumá řadu let.

I přes své zkušenosti si ale nebyl v prvním případě jistý, zda odchycený druh je skutečně alkathoe, jeden z nejmenších netopýřích druhů.

„Kontaktovali jsme proto odborníka z Masarykovy univerzity Tomáše Bartoničku, poslali mu fotografie a ten naši domněnku potvrdil,“ radoval se Benda.

Netopýři se v tomto období páří a současně vyhledávají místa pro svá zimoviště, proto se sdružují i u jeskyní v Labském kaňonu. Chiropterologové při jejich monitoringu na otvory jeskyní natahují sítě, do nichž se zvířata chytí.

„Před lety se sbírali až na zimovištích. Ale to byl krutý zásah do jejich spánku, který je mohl natolik vyčerpat, že uhynuli,“ podotkl Benda.

Pomáhá ochrana zimovišť

České Švýcarsko je významnou netopýří oblastí, včetně obou nově zaznamenaných je tu nyní potvrzený výskyt už dvaceti druhů (psali jsme o tom zde). V celé republice se přitom můžeme setkat s 27 druhy netopýrů.

„Ty zbývající jsou ale teplomilné a není moc pravděpodobné, že by se v dohledné době také rozšířily až k nám,“ dodal Benda.

Stavy netopýrů sledují vědci průběžně. Jejich počty se v minulosti snižovaly zejména kvůli úbytku vhodných prostor pro zakládání letních i zimních kolonií.

Řada druhů je totiž do velké míry závislá třeba na nevyužívaných půdních prostorách, a tím i na toleranci majitelů objektů, kteří je tam nechají nerušeně hnízdit.

V posledních letech se díky ochraně zimovišť, ale i díky osvětě mezi veřejností daří jejich populaci stabilizovat.