Kampaň Na kolo jen s přilbou zavítá do desítek měst i hor

  9:11
V roce 2017 zahynulo při dopravních nehodách celkem 44 cyklistů, dalších 353 bylo zraněno těžce a 2 945 lehce. Přilba přitom může při dopravní nehodě zachránit život nebo alespoň zmírnit její následky. Osmý ročník kampaně Na kole jen s přilbou osloví celé Česko. Kromě hor zavítá i do desítek měst.
Cyklista (ilustrační foto)

Cyklista (ilustrační foto) | foto: Metro - Petr Mašín

Nehody se cyklistům nevyhýbají jen ve městech nebo na frekventovaných silnicích, nehody se stávají i při vyjížďkách do přírody. Své zkušenosti s tím má horská služba. Podle jejího výkonného ředitele vyjíždí horská služba každoročně k několika stovkám případů, kdy se cyklista zranil. V loňském roce zasahovala u 642 nehod cyklistů a dalších 43 případů, kdy pomoc potřeboval koloběžkář. V jejich důsledků utrpěly stovky lidí zranění a 3 z nich přišli o život.

V letech 1993 až 2016 byl každý jedenáctý usmrcený účastník silničního provozu cyklista. Podobně tomu bylo i v loňském roce. Odhaduje se, že v českých domácnostech je na 4 miliony jízdních kol, v současné době se u nás cyklistika podílí nemalými osmi procenty na celkových přepravních výkonech a do roku 2020 by se měl tento podíl zvýšit až na jednu desetinu.

Pravidelná jízda na kole prodlužuje život a zlepšuje zdravotní stav, a to včetně duševní kondice. Na druhé straně je ale často diskutovaným tématem bezpečnost cyklistů. Ti bývají spolu s chodci a motocyklisty považováni za nejohroženější skupinu účastníků silničního provozu. Záleží ale i na cyklistech samotných, na kolik budou na silnicích v bezpečí.

Osmý ročník preventivní kampaně Na kole jen s přilbou tradičně zamíří do hor, setkat se s ní budou moci cyklisté v Jizerských, Krušných a Orlických horách, dále v Krkonoších, Beskydech a na Šumavě. Zavítá také i na vinné stezky do Lednicko-Valtického areálu.

Kromě hor se budou moci cyklisté s projektem setkat i v desítkách měst po celém Česku. Zavítá například do Liberce, Brna, Ústí nad Labem, Českých Budějovic, Karlových Varů, Zlína, Olomouce nebo Jihlavy.

Projekt cílí stále více i na každodenní jezdce na kolech. Při nehodách s účastí cyklistů v loňském roce zahynulo 44 osob, z toho 25 právě jejich vinou. Těžce zraněno bylo 373 lidí, 214 v důsledku pochybení cyklistou.