V Hluboké se rozloučili s Kamilem Benešem, který padl v Afghánistánu

  9:02,  aktualizováno  11:35
V Hluboké nad Vltavou se lidé rozloučili s Kamilem Benešem, jedním ze tří českých vojáků, kteří se na misi v Afghánistánu stali obětí sebevražedného atentátníka. Smuteční obřad se konal od 10 hodin v kostele sv. Jana Nepomuckého.

Do Hluboké nad Vltavou kvůli rozloučení zamířily stovky hostů, převažovali hlavně vojáci v uniformách.

V 10 hodin, kdy smuteční obřad začal, se rozezněly také zvony na Černé věži v nedalekých Českých Budějovicích. Ještě předtím přeletěly nad kostelem bojové letouny. V kostele bylo tolik lidí, že stáli až téměř u vchodu. 

Lidé, kteří se zúčastnili posledního rozloučení, vzpomínali na Kamila Beneše jako na hodného a přátelského člověka.

„Znal jsem ho ze školy. Byl to sympaťák a usměvavý kluk. Pro mě je také hrdinou,“ reagoval jeden z účastníků smutečního průvodu Jan Hrabák.

Desítky dalších mu pak přišly vzdát hold, i když ho přímo neznali. „Přišel jsem vzdát poctu padlému vojákovi. Je to to nejmenší, co mohu udělat,“ sdělil jeden z obyvatel Hluboké Vladimír Vítovec.

Po zádušní mši, kterou odsloužil českobudějovický  biskup Pavel Posád, byla rakev v průvodu nesena na místní hřbitov, kde byla uložena do rodinného hrobu.

Osmadvacetiletý Kamil Beneš byl pochován na náklady armády a se všemi příslušnými vojenskými poctami.

Kamil Beneš, Martin Marcin a Patrik Štěpánek sloužili u mechanizovaného praporu v Táboře. Při pěší hlídce poblíž Bagrámu nepřežili 5. srpna sebevražedný útok atentátníka.

Všichni tři byli minulý týden povýšeni in memoriam na štábní praporčíky. Prezident republiky jim 28. října v Den vzniku samostatného československého státu udělí in memoriam medaili Za hrdinství.

Marcin, který poslední rok života trávil ve svém domě v Dívčicích na Českobudějovicku, ale narodil se v Přečaplech v Ústeckém kraji, byl pochován v úterý v Chomutově. Patrik Štěpánek bude pohřben v pátek v Plzni.  

Autoři: ,