Oprava zachránila Kalešovskou kapli v Roudnici před totálním rozpadem

  8:04
Po letech chátrání se dočkala takzvaná Kalešovská kaplička na okraji Roudnice nad Labem zásadní rekonstrukce. Před totálním rozpadem ji zachránila čtvrt roku trvající oprava, která byla dokončena před pár dny.

Kalešovská kaplička před rekonstrukcí. | foto: MÚ Roudnice nad Labem

„Stavba byla v dezolátním stavu. Špatné byly omítky i střecha, na kterou někdo kdysi provizorně natloukl lepenku a přikryl ji latěmi,“ popsal Robert Mann z roudnické radnice.

Celkové náklady na opravu kapličky vyšly na 460 tisíc korun. „Dlouhodobě investujeme do veřejností nejvíce vyhledávaných nemovitostí tak, abychom je udrželi v dobrém stavu a zároveň zvýšili komfort jejich užívání,“ vysvětlil roudnický starosta Vladimír Urban.

„Jsem však rád, že se nezapomíná ani na památky, které možná nejsou tolik navštěvované, ale k Roudnici neodmyslitelně patří,“ podotkl. 

To je i případ Kalešovské kapličky, o níž existuje pouze minimum zpráv. „Údajně byla postavena počátkem 19. století, podle místních prý u kapličky dokonce bývala i zvonice, avšak žádné původní vyobrazení se nedochovalo,“ uvedl Mann.

Drobná sakrální stavba stojí za zinkovnou v roudnické části Bezděkov. „S největší pravděpodobností to byl doprovodný objekt k bývalému vojenskému lazaretu,“ přiblížila Ilona Trefná z roudnického Podřipského muzea.

Fotogalerie

Kaple patří do území památkového ochranného pásma národní kulturní památky Říp. 

„Veškeré obnovovací práce proto hlídali památkáři. Při opravě se používaly pouze historické materiály, jako jsou třeba vápenné omítky nebo pálené tašky bobrovky,“ dodal Mann.

Citlivá rekonstrukce pomohla zachovat přirozený a historický vzhled fasády. „Barevný nátěr byl proveden v okrovém odstínu a také střešní krytina se dočkala původního provedení i barvy. Vstup do kapličky byl osazen zcela novými dveřmi z dřevěného masivu,“ sdělil Jan Vancl z roudnické radnice.