Chlapi jsou věrnější, tvrdí holiči, kteří v Brně opalují vlasy svíčkou

  16:20
Od roku 1905 se do Údolní ulice chodili stříhat obyvatelé Masarykovy čtvrti, oficíři i doktoři z nemocnice na Obilním trhu. Nejstarší kadeřnictví v Brně přežilo všechny režimy a až na rekonstrukci v 30. letech minulého století se nezměnilo. V pondělí tam ale otevřeli moderní prostory pro pány.

Kadeřnictví v brněnské Údolní ulici nabízí své služby už od roku 1905. Nyní si zde pánové mohou nechat upravit vlasy i vousy v obnovených prostorách s důrazem na historii. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nový vlastník Tomáš Papírník se rozhodl nejdéle sloužící kadeřnictví omladit, ale zároveň zachovat kus historie.

K podniku přišel vlastně náhodou, když vyrazil na prohlídku bytu z inzerátu. Jakmile mu majitelé ukázali prostory kadeřnictví, uchvátily ho natolik, že se rozhodl do nich investovat. Na pomoc si přizval tvůrce známého holičství Local Barber Shop - jednoho z prvních brněnských podniků čistě pro pánskou klientelu, které v posledních letech zažívají boom.

Jan Krajíček s Lukášem Hromádkou tak v pondělí na místě historického kadeřnictví otevřeli další pobočku. A vsadili právě na minulost. „S architektem jsme se snažili, aby holičství zůstalo v dobovém stylu, ale zase aby z něj nebylo muzeum,“ nastiňuje záměr Krajíček.

Původní prvky doplnili novými z tradičních materiálů - keramická dlažba, dřevo, sklo, těžké závěsy a především velká zrcadla, která podle jejich slov dělají kadeřnictví kadeřnictvím. Vzniká tak dojem nekonečného prostoru zrcadlícího více než staletou historii. A té holiči přizpůsobili i své služby.

„Zařadili jsme do nabídky opalování vlasů, což je stará metoda, kterou jsme chtěli obnovit. Klasickou svíčkou opalujeme konečky vlasů, které se zataví, tolik neničí a udržují živiny,“ popisuje Krajíček.

Výprava do minulosti

Holiči se vedle stříhání věnují i zábavě klientů. Od pamětníků, kteří do podniku stále chodí, sbírají střípky z historie kadeřnictví. Chtějí je vydat v podobě novin, které si zákazníci budou moci vypůjčit a po dobu stříhání se tak začíst do minulosti.

Dozvědí se třeba, že se v Údolní ulici narodila i prvorepubliková herecká hvězda Nataša Gollová. Jestli jí však vlasy upravovali i zde, to se potvrdit nepodařilo. „Ale na Údolní bylo tolik ostříhaných hlav, co nikde v Brně. Příběhy budou velmi zajímavé,“ slibuje Hromádka.

Majitelé už zavedeného holičství ve Smetanově ulici, kde zákazníci najdou i kavárnu a tetovací salon, berou nové prostory jako výzvu.

„Když nám před rokem zazvonil telefon, z druhé strany se ozvala nabídka, která se zkrátka neodmítá. Právě historie prostoru nás zaujala nejvíc. A přestože jsme na druhou pobočku příliš nespěchali, tohle bylo jako znamení,“ tvrdí Krajíček.

Ženám vstup zakázán! V Údolní však zůstanou

V čem je jejich koncept výjimečný? „Do barberu chodí jen chlapi, kteří řeší, co je nového ve sportu, v politice nebo u manželky. Ženy mají vstup zakázán,“ s úsměvem vysvětluje princip podniku Krajíček.

Dámy se však o své kadeřnictví v Údolní nemusejí bát, zůstává zachováno v rekonstruovaných prostorách ve stejném duchu. Teď však vedle sebe fungují dva samostatné podniky. „My se staráme o muže, dámy budou zase pro změnu stříhat ženy, které mají více než dvacet let praxe a stálou klientelu,“ potvrzuje Hromádka.

Tu si ostatně už vytvořili i pánští holiči. Hodinu v holičství zákazníci nejprve brali jako zážitek, ze kterého se však stala pravidelná záležitost. „Dnes když člověk řekne, že jde do barber shopu, skoro každý ví, o co se jedná. Vzácnost oboru trvala tak rok,“ odhaduje Krajíček.

Aktuálně je v Brně desítka podniků, jež se vyrojily za poslední dva až tři roky. I tak si ale zákazníci na služby „barberů“ nějaký čas musí počkat. Většinou dva až tři týdny.

A jaký je při stříhání největší rozdíl mezi ženou a mužem? „Když je muž napoprvé spokojen, už nepřemýšlí, že by svého holiče měnil. Ženy mezi kadeřnictvími více pendlují a navzájem si s kamarádkami doporučují nová a nová místa. Chlapi jsou věrnější,“ směje se Krajíček.

Autor: