Jste nemocní a nemůžete jít k volbám? Komise přijde k vám domů.

  9:41
Už zítra si začnou obyvatelé České republiky volit v prvním kole svého prezidenta. Co když se ale nemůžete v den voleb dostavit do svého okrsku a nechcete, aby váš hlas propadl?
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David PortMAFRA

Jste nemocní a nevíte, jestli budete schopni jít zítra nebo v sobotu volit? Už nyní můžete zavolat na úřad městské části, ve které máte trvalé bydliště, a požádat o to, aby členové volební komise přišli v den voleb k vám domů. Podle zákona o volbě prezidenta republiky o to totiž může volič požádat ze závažných, zejména zdravotních nebo rodinných důvodů.

Dva volební členové komise za vámi pak dorazí s přenosnou volební schránkou, volebními lístky a obálkou, a to i tehdy, pokud se vám nečekaně udělalo špatně v den voleb. V tomto případě stačí, abyste zavolali přímo okrskové volební komisi, jejíž číslo naleznete na stránkách úřadu městské části, ve které máte trvalý pobyt.

Nevadí ani, pokud vám do místa trvalého bydliště nepřišly volební lístky. Od členů volební komise dostanete nové. Pokud dojde k druhému kolu prezidentských voleb, lístky ve schránce nenajdete, členové komise vám je dají až na místě.

Pokud budete volit mimo místo svého trvalého bydliště a zařídili jste si volební průkaz, který vás opravňuje volit v kterékoli volební místnosti, počítejte s tím, že ho budete muset odevzdat, a to proto, aby volič nemohl volit i v dalších volebních místnostech.