Politika je hnus a špína, tvrdí Pavlík. Z funkce náměstka musí odejít

  8:34
Kariéra Josefa Pavlíka ve vedení Kraje Vysočina je u konce. Dosavadního náměstka hejtmana pro ekonomiku a majetek má na únorovém zasedání zastupitelstva nahradit pětatřicetiletý inženýr Martin Kukla. Volební lídr Hnutí ANO doplatil na aféru s údajným členstvím v Lidových milicích.

Josef Pavlík na únorovém zasedání krajského zastupitelstva skončí ve funkci náměstka hejtmana Kraje Vysočina pro ekonomiku a majetek. Osudnou se mu stala aféra s údajným členstvím v Lidových milicích. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Velice mě to mrzí, udělal jsem na kraji kus práce a nechtěl jsem končit. Bohužel jsem se přesvědčil, že je politika hnus a špína,“ konstatoval Josef Pavlík v sobotu, tedy den poté, co regionální rada ANO rozhodla o jeho výměně.

„Klub zastupitelů hnutí ANO 2011 Kraje Vysočina navrhne na následujícím řádném zasedání zastupitelstva Kraje Vysočina personální změnu na postu člena rady kraje a náměstka hejtmana pro resort ekonomiky a majetku. Na tento post bude navrhovat Martina Kuklu,“ uvedla bez dalších komentářů po jednání v tiskové zprávě předsedkyně klubu Lucie Vichrová.

Mluvit se mu moc nechtělo

Josef Pavlík, jenž před rokem své členství v hnutí přerušil, nechtěl rozhodnutí nikterak obšírně komentovat. Pronesl jen několik vět, včetně těch v úvodu tohoto článku. Žádost o klasický rozhovor odmítl. „Všechno se dozvíte na jednání zastupitelstva, moc se mi teď mluvit nechce,“ omlouval se.

Přiznal ale, že žádné dobré pocity z posledních měsíců ve funkci nemá. Své sesazení bere jako výsledek kampaně namířené proti jeho osobě. „Z celostátního vedení jsem neslyšel žádnou výtku. Tlaky na mě byly lokální, byla to štvavá kampaň na něčí objednávku,“ tvrdí.

Za jeho koncem je aféra s údajným členstvím v Lidových milicích, ozbrojené složce někdejšího komunistického režimu. S tvrzením, že Pavlík byl jejich členem, což podložil dobovými dokumenty, přišel provozovatel serveru obcasnik.eu.

Náměstek své členství v milicích vytrvale popírá a s vydavatelem se soudí. Okresní soud v Jihlavě však rozhodl v Pavlíkův neprospěch.

I když se politik odvolal a verdikt tak není dosud pravomocný, občanští demokraté začali požadovat Pavlíkův odchod. Hrozili přitom rozpadem koalice. V té chvíli se začal měnit i postoj hnutí ANO, které náměstka do té doby hájilo.

„Náš prvořadý zájem je udržení stávající krajské koalice, která je funkční a úspěšná,“ naznačil den před pátečním jednáním předseda ANO na Vysočině Josef Kott.

Pavlík by měl ve funkci skončit 6. února. Co bude dělat dál, zatím neví. „V první řadě si odpočinu. Tři roky jsem neměl dovolenou, hlavně poslední rok se na mém zdraví hodně podepsal, mám problémy se srdcem,“ konstatoval.

Budoucnost neřeší. „Vždy jsem se nějak uživil a věřím, že se uživit dokážu i poté, co skončím ve vedení kraje,“ dodává.

Krajským zastupitelem chce ale zůstat.

A v žádném případě prý nevzdá boj za očištění svého jména. V současném soudním sporu s internetovým serverem chce pokračovat. Vůči jeho článkům má spoustu výhrad, které se netýkají pouze členství v Lidových milicích.

Krajská koalice má v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu dohromady 29 zástupců. Nejsilnější sociální demokraté mají jedenáct zastupitelů, hnutí ANO devět, ODS má pět mandátů a koalice Starostové pro Vysočinu čtyři.