Rozhodná a neústupná. Johance podlehnou diváci stejně jako král

  16:24
Johanka z Arku bude hlavní hrdinkou opery Panna Orleánská, kterou nastudoval soubor divadla F. X. Šaldy. Dílo z pera Petra Iljiče Čajkovského, jenž vychází z tragédie Fridricha Schillera má premiéru dnes večer.

Operu Panna Orleánská nastudovalo liberecké divadlo F. X. Šaldy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Pokud někdo čeká, že na scénu vstoupí odtažitá středověká světice, bude překvapen. Johanka je totiž pod taktovkou dirigenta Martina Doubravského a režisérky Lindy Keprtové současnou silnou ženskou hrdinkou, která se rozhoduje v mezní situaci.

„Johanka je i přes své pochyby rozhodná a neústupná. Svou cestu si vybrala sama. A až tehdy, kdy jsme schopni si uvědomit, jaký důsledek budou mít naše činy na naše životy, a přesto se nechceme vzdát, tehdy se stáváme opravu svobodnými,“ popsala hlavní postavu Keprtová.

Podle dirigenta a šéfa opery Martina Doubravského je Panna Orleánská vzácný hudební skvost. „Prostě ji musíme hrát a naši diváci jí podlehnou jako anglická vojska a francouzský král,“ upozornil dirigent.

Johanku ztvární mezzosopranistka Alžběta Vomáčková, která patří mezi vycházející české operní talenty. Diváci měli možnosti ji vidět jako Amneris v Aidě nebo Myrtale v Thais.

„Ustát tuhle roli je velká výzva“

„Johanka je krásná a čistá. Začíná jako nesmělá holka, která si sotva věří. Postupně jí ale roste sebevědomí, až se dostane na vrchol, kde pak zažije zradu a nakonec úplné osamění. Ustát tuhle roli je velká výzva. Pěvecky je to velice náročné, odměnou je ale nádherná hudba. Naprosto jsem této opeře podlehla,“ svěřila se pěvkyně.

Osudovou lásku Johanky, rytíře Lionela nastudoval barytonista Csaba Kotlár, který je novým členem libereckého souboru.

Pro Čajkovského byla Panna Orleánská šestou operou, kterou napsal po dokončení Evžena Oněgina. Předlohou mu byla Schillerova veršovaná tragédie, která se v té době v Evropě hojně hrála a byla považována za vzor dokonalého dramatu.