VIDEO: Štafle s sebou. Jízdní řády v Karviné visí dva a půl metru nad zemí

  12:58
Vysocí se radují, menší kroutí hlavou. Jízdní řády na několika zastávkách v Karviné umístil dopravce zhruba dva a půl metru nad zemí. Člověk průměrného vzrůstu z nich prakticky nemá šanci něco vyčíst.

„Kreativita našich zaměstnanců,“ přiznává ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD Jakub Vyvial.

Fotogalerie

Podotýká, že k tomuto nešťastnému řešení sáhli zaměstnanci u zastávek, kde jezdí hodně linkových autobusů. Jednoduše proto, že už se jízdní řády na označníky níže nevešly. 

V minulosti dopravce jízdní řády na těchto zastávkách mírně zmenšil, aby se vešly. To ale nově nemůže.

„Na plnění standardů dopravy nově dohlíží Koordinátor integrovaného dopravního systému (KODIS) našeho kraje, který nám zakázal takto jízdní řády modifikovat s tím, že musí být vyvěšeny v originální velikosti bez jakéhokoliv zásahu,“ podotkl Vyvial.

Zástupci KODIS to potvrzují, pro přijaté řešení ale pochopení nemají.

„Hořce jsme se tomu zasmáli, něco podobného jsem ještě neviděl. Už když to tam někdo instaloval, muselo mu být jasné, že to nikdo nepřečte,“ říká jednatel Aleš Stejskal.

Aby se jízdní řády zmenšovaly, KODIS podle něj nechce právě z toho důvodu, aby je přečetli i starší a hůře vidící lidé. „A oni je umístí takhle do vzduchu,“ poznamenal Stejskal.

Problém dočasně vyřeší přenosné označníky

Dopravce měl podle Stejskala minimálně dvě možnosti, jak situaci vyřešit lepším způsobem.

„Buď se udělají dva označníky, aby se tam ty řády vešly, nebo se dá vedle tabule vitrína, kde se jízdní řády umístí,“ popisuje.

Podle Vyviala zvažovalo 3ČSAD různé možnosti, ale doposud bezvýsledně. 

„Na označníku u daných zastávek nemůžeme zvětšit plech pro výlep jízdních řádů, neboť by v některých místech zamezil průjezdu kočárků či invalidních vozíků po chodníku. Zatím není ani zcela možné vyřešit situaci stavbou nového označníku, respektive tuto možnost řešíme s městem. Nejde to ze dne na den,“ vysvětlil Vyvial.

Dodal, že dopravce problém dočasně vyřeší přenosnými označníky. „Ty se používají například v době stavebních uzavírek. Jde sice o provizorium, ale jinak situaci rychleji nevyřešíme,“ dodal s tím, že vzniklé komlipkace dopravce mrzí. „Nicméně jde nám v první řadě o bezpečnost v zastávce jako takové.“  

O umístění jízdních řádů lidé vtipkují na internetu

Umístěním jízdních řádů na několika zastávkách ve městě už se pár dní baví karvinští obyvatelé na sociálních sítích. Glosovaly je například facebookové stránky Karvinské memes.

Vtipkují i lidé na stránkách Karviná-žije. „Konečně něco pro vysoké. Už mě nebaví ohýbat se pod stromy, které zasahují do chodníku,“ napsal Rostislav Zverec.

Další lidé už se ve vážnějším duchu shodují v tom, že tento způsob řešení je mimo jejich chápání.

Autor: