Skvělé osvěžení, čeká se další obležení. Tropy v písnících vodu nezkazily

  10:50
Dobrá zpráva pro všechny vyznavače přírodního koupání. Voda v nejoblíbenějších písnících na Pardubicku je i přes výrazné sucho a nezvykle rychlý nástup letních teplot ve výborné kondici. Už nyní dosahuje rekordních teplot. Nejznámější lokality v Mělicích, Hrádku nebo Lohenicích tak budou v příštích dnech v případě hezkého počasí v obležení.

Dobrovolník Jiří Klicpera se kvalitou vody na pardubických písnících zabývá přes třicet let. | foto: Stanislava Králová

Ačkoli atmosféru u Jadranu nic nenahradí, lidé z okolí Pardubicka mají sladkovodní moře v podobě mnoha písníků k dispozici takřka kdykoli. Extrémní teplo, které letos přišlo skutečně brzy, vyhnalo již teď teplotu vody na rekordních 26 stupňů Celsia.

„To je na přírodní poměry až dost,“ říká ekolog Jiří Klicpera, který jako dobrovolník hlídá kvalitu vody ve frekventovaných písnících.

Tomu nahrává i fakt, že vody v písnících je méně. A o dost. „Proti dříve běžnému stavu je asi o 60 - 90 centimetrů níže. V celé oblasti je opravdu extrémní sucho i přes nedávné prudké deště. Srážkový deficit se blíží celkovému srážkovému úhrnu už za dvouleté období, pokud jej už nepřekročil,“ říká Klicpera, který pravidelně objíždí písníky a vodu v nich kontroluje již třicet let.

Například na dětské pláži v Mělicích U Slunce má voda sice nižší průhlednost proti minulému měření o 1 metr, index čistoty vody je však podle Klicpery velmi pěkný.

„Vše by v zásadě vyhovovalo, celkové oživení je 365 organismů na mililitr, tedy velmi nízké. Osmatřiceti procenty jsou už ale zastoupeny sinice,“ vyhodnocuje svá čtvrteční měření Klicpera.

Rodiče mají děti osprchovat a promazat

Podle něj však tento nárůst zatím není nebezpečný, i když většina sinic je ve stadiu prudkého rozvoje a velký počet stadií není zatím přesně identifikovatelný.

Zbystřit by proto měli rodiče malých dětí. „Z takové vody by měli rodiče děti osprchovat, promazat olejíčkem, případně nasadit antihistaminika, tedy léky proti alergické reakci,“ říká přeloučská pediatrička Lucie Kosová.

Jak ale poznamenala, s výraznější alergickou reakcí se v ordinaci příliš často nesetkává.

Oficiálně se měření kvality koupacích vod, které mají na starosti krajské hygienické stanice, začnou provádět v pondělí. „Takto nám to ukládá ministerstvo zdravotnictví. První vzorky vod budeme nabírat v pondělí, výsledky budeme mít nejdříve ve středu,“ uvedla Alena Paráková z oddělení obecné a komunální hygieny.

Na čtvrteční brzké odpoledne byla slušně zaplněná i pláž v Lohenickém kempu. U mola je naváto větší množství plovoucích nečistot. „Průhlednost je nad 3 metry, hodnota pH 8,5 ukazuje na vyčerpaný limit rozpuštěného oxidu uhličitého a tedy blízký stop rozvoji čehokoli zeleného. Počet zastoupení sinic je zatím v absolutních číslech malý,“ popsal Klicpera.

Za dva týdny však může být vše jinak, teď jsou však pláže zaplněné. „Jezdím sem ráda, ale zdá se mi, že tu před několika lety byla čistší a krásně průhledná, než je v posledních letech,“ říká Markéta Holíková a objevuje ostatní písníky.

„Jezdila jsem celé roky do Lohenic. Teď bydlím dva roky v Pardubicích, tak prozkoumávám i další písníky. Oblíbila jsem si Hrádek,“ říká. „Tam jsou obecně podmínky vynikající, Hrádek je na koupání jednička,“ říká Kicpera.

A co ocení všichni na pláži - nemusí se ohánět po komárech. Je jich zřejmě míň, než bývá obvyklé.