K pětistému výročí zvonu na Jindřišské věži hrála největší zvonohra světa

  18:08,  aktualizováno  18:53
Ve středu v podvečer se pod Jindřišskou věží v Praze 1 rozehrálo přes padesát zvonů, které do centra města přivezl speciální kamion. Koncert se uskutečnil k výročí půltunového zvonu Marie, který se jako jediný dochoval od výstavby věže.

Pražskou mobilní zvonohru přivezl před Jindřišskou věž Petr Rudolf Manoušek, který unikátní nástroj vyrobil.

„Koncert je plánovaný asi na hodinu a půl. Hrát se budou různé populární skladby, například od Karla Hašlera, Jaroslava Ježka a různé lidové písně,“ řekl  ještě před zahájením ke slavnostnímu koncertu Manoušek.

Unikátní mobilní zvonohra, která se představí, má 57 zvonů. Největší z nich váží 860 kilogramů a nejmenší 5. Celkem celý nástroj váží přes 22 tun a je největší z pěti existujících na světě.

„Neusiloval sem o rekord, ale o rozšíření zvonohry. V Holandsku je mají skoro na každé věži, ale v Čechách nemáme žádnou vyjma historické zvonkohry ve věži pražské Lorety. Proto jsem se rozhodl zvony přivézt k lidem,“ vysvětlil tvůrce neobvyklého nástroje.

Zvonohra se nazývá proto, že na ní může šikovný hudebník hrát vlastní skladby. Zvonkohry bývají zpravidla menší a jejich hraní je zautomatizované.

Podobná zvonkohra je umístěna i na vrchu Jindřišské věže, kde se také nachází restaurace. Tuto zvonkohru vyrobil také Petr Manoušek, ale je určena jen pro komorní poslech uvnitř zvonice. Na ulici slyšet není.

Autor: