Jihočeském muzeum v Českých Budějovicích fotografickou výstavu Evy Výborné - Tvary ticha

  17:00
Vernisáž expozice s vystoupením smyčcového tria Naladěno proběhne 15. března 2017 od 17:00 v prostorech historické budovy muzea (ulice Dukelská 1). Samotnou výstavu lze pak navštívit v termínu od 16. března do 30. dubna 2017 denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:30.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Autorka fotografuje modely, které sestavuje převážně z bílých geometrických forem. Využívá barevných filtrů a nasvícení, což jí umožňuje naplnit intence obrazu prostřednictvím média fotografie. Zatímco starší práce se vyznačují potlačením geometrické formy, rozostřením a měkkým rozptýleným světlem, novější cykly často zdůrazňují dynamickou kresebnou linii, vznikající využitím plastových modelů. Vertikály a horizontály odkazující k architektuře jsou ovšem nahrazeny členitými křivkami. Světelná interpretace modelů narušuje vnímání materiální povahy.

„Samotné fotografie vznikají spontánně ve větších cyklech, ze kterých je následným výběrem komponován celek. Důležitou roli hraje princip náhody, změny měřítka i neobvyklý úhel pohledu. Fotografie jsou proto tvarově překvapivé, významově nejednoznačné a působivé. Divákovi tak otevírají cestu k nové vizualitě,“ uvádí Mgr.akad.mal. Eva Výborná, autorka výstavy.

Jarní náladu získáte na výstavě Velikonoce - svátky jara a Vzkříšení. Vernisáž expozice s vystoupením vokálního souboru Dyškanti (pod vedením Martina Horyny) proběhne 16. března 2017 od 16:00 v prostorech historické budovy muzea (ulice Dukelská 1). Samotnou výstavu lze pak navštívit v termínu od 17. března do 23. dubna 2017 denně (kromě pondělí) od 9:00 do 17:30 hodin. Součástí expozice je bohatý doprovodný program pro děti i dospělé a vzdělávací program pro školy.

„Tato jarní výstava připomíná dvě podoby tradičních Velikonoc. V čase, kdy ožívají zvyky spojené s novým jarem, se zároveň slaví největší křesťanské svátky celého roku. Uvidíte tedy velikonoční kraslice, pomlázky a řehtačky ale také artefakty lidového umění, inspirované událostmi pašijového týdne,“ říká PhDr. Hana Soukupová, garantka výstavy.

Výstavu doplňuje velké množství historických velikonočních pohlednic, jaké se posílaly na našem území od konce 19. století do roku 1950. Tuto pestrou směs zapůjčilo Muzeum JUDr. Otakara Kudrny v Netolicích. Lákadlem pro návštěvníky bude i obří pomlázka z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nebo moderní varianta unikátního strojku na štráfkování kraslic, který vytváří na povrchu vejce pravidelné pruhy pomocí provázku namočeného v barvě. Pro malé i velké návštěvníky bude přímo ve výstavním sále připraven prostor, kde si vyzkoušejí tradiční dětskou jarní hru – cvrnkání kuliček do důlku. Trénink budou moci zúročit na kuličkovém turnaji, který připravilo Jihočeské muzeum na 8. duben. Výstavu doprovodí také ukázky lidových technik a řemesel, zdobení kraslic různými způsoby, příprava velikonočního pečiva nebo předení velkopátečních nitek, které mají svému majiteli zaručit ochranu a štěstí.