Studenti mají větší komfort, kolej nabízí víc jednolůžkových pokojů

  9:32
Tisíce studentů po letních prázdninách usedly do lavic poslucháren Jihočeské univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické v Českých Budějovicích. Kromě toho, že získají nové vědomosti, se mohou těšit i na novou laboratoř či komfortnější ubytování.

Na každém patře vysokoškolské koleje K1 je osmnáct jednolůžkových pokojů a čtyři dvoulůžkové. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Více než tříměsíční akademické volno využilo vedení Jihočeské univerzity a Vysoké školy technické a ekonomické (VŠTE) k rozšiřování nabídky studijních programů nebo k investicím do kolejí a kampusů.

Studenti se tak mohou těšit na řadu novinek, které jim mají usnadnit a zpříjemnit cestu za titulem.

Hlavní událostí na univerzitě je otevření zrekonstruované koleje K1. Budova byla od začátku loňského října uzavřená a nyní je v ní mnohem více jednolůžkových pokojů.

„Na každém patře je osmnáct jednolůžkových pokojů a čtyři dvoulůžkové. Ve všech je navíc nový nábytek,“ popsal změny ředitel kolejí a menz Ivan Hájek. Pokoje jsou vybavené vlastní toaletou, sprchou, ledničkou a kuchyňským koutem s příslušenstvím.

Změny se ovšem odrazily v ceně a kapacitě koleje. „Drobně jsme navýšili ceny za ubytování, ale zároveň jsme do nich zahrnuli i poplatky za internet a elektřinu. Snížili jsme celkovou kapacitu ze 440 na 260 lůžek i kvůli větší poptávce po jednolůžkových pokojích,“ vysvětlil Hájek.

Oprava budovy vyšla na necelých 50 milionů korun, univerzita částku zaplatila ze svého.

Kromě budovy koleje K1 se podařilo do konce září dokončit také rekonstrukci koleje K5 a budovy ekonomické fakulty. Univerzita má v plánu opravit i další koleje, zejména budovu K4, se kterou chce ale začít až v příštím akademickém roce.

Současně s otevřením koleje K1 přichystalo vedení univerzity další novinku. „Spustili jsme nové stránky Kolejí a menz JU,“ podotkl mluvčí univerzity Štěpán Kuděj. „Na přelomu roku otevřeme novou studentskou kavárnu v přízemí menzy,“ dodal.

Beze změn naopak letos zůstala nabídka studijních programů. Důvodem je žádost univerzity o udělení institucionální akreditace, čímž by si sama mohla upravovat programy podle potřeby.

„Je to pro nás priorita v otázce výuky a studia obecně. Každým dnem bychom měli dostat oficiální vyjádření od Národního akreditačního úřadu,“ vysvětlil Kuděj.

Největší zájem je už tradičně o přírodovědeckou, zdravotně sociální a ekonomickou fakultu. „Nejméně studentů se letos naopak hlásí na fakultu rybářství a ochrany vod, což je ale dáno její velikostí,“ dodal Kuděj s tím, že univerzita letos přijala do prvních ročníků bakalářského a magisterského studia 4 828 studentů.

VŠTE má novou laboratoř za 10 milionů korun

Ani druhá z českobudějovických vysokých škol s přípravami na nový akademický rok nezahálela. VŠTE se může od září pyšnit novou laboratoří materiálového výzkumu, jež se nachází v komplexu centrálních laboratoří v Okružní ulici.

Stavba, která i s potřebným vybavením stála více než deset milionů korun, bude sloužit k vývoji a testování nových materiálů. Studenti budou moci k výzkumu použít například hmotnostní spektroskop, nukleární magnetickou rezonanci nebo pyrolyzní reaktor.

„Snažíme se tím zlepšit nejen výuku studentů, ale posilujeme i výzkumný potenciál našich akademických pracovníků,“ uvedl rektor VŠTE Marek Vochozka.

V areálu kampusu navíc do konce kalendářního roku vyroste víceúčelové hřiště pro míčové sporty za dva a půl milionu korun. Osvětlená plocha bude vyrobená ze speciálního polyuretanu.

„Kampus postupně dostavujeme a chybějící sportovní zázemí jsme brali jako jednu z priorit,“ vysvětlil kvestor školy Jaromír Vrbka s tím, že hřiště budou moci využívat i děti z Mateřské školy VŠTE.

Významnou novinkou je také přesunutí části výuky do budovy v Nemanické ulici, která jako první stojí mimo kampus. Kromě učeben ekonomicky zaměřených programů bude její součástí také kantýna.

Co se týče inovací samotné výuky, vedení školy mělo v plánu rozšířit nabídku studijních programů. „Chtěli jsme už letos otevřít magisterský program Ekonomika podniku a managementu. Minulý akademický rok jsme podali žádost o akreditaci, ale bohužel se to do září nestihlo,“ neskrýval zklamání Vochozka.

Radost mu naopak dělá zájem o technické obory. „Tento rok jsme přijali do prvního ročníku 1 190 studentů, z nichž se více než polovina hlásila na programy s technickým zaměřením,“ dodal.