Jihočeši se stěhují k větším městům za prací a méně se rozvádějí

  9:16
Lidé v Jihočeském kraji se méně rozvádějí a stále víc míří k větším městům, kde zakládají rodiny. Ukazují to čísla Českého statistického úřadu za rok 2017. Na jihu Čech také klesá kriminalita, ale přibývá dopravních nehod.

Srubec je jednou z obcí u Českých Budějovic, v níž v posledních letech roste počet obyvatel. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Odkládáme svatbu, méně se rozvádíme a děti máme většinou mimo manželství. Například kvůli práci se stále víc stěhujeme do okolí větších měst. Kriminalita u nás klesá, nicméně na silnicích patříme spíše mezi nezodpovědné řidiče. Zároveň jsme jedním z nejpohostinnějších regionů v republice.

Tak by o sobě mohli mluvit Jihočeši podle výsledků Českého statistického úřadu (ČSÚ). Ten shrnul základní směřování demografického, sociálního a ekonomického vývoje Jihočeského kraje za loňský rok.

Během něj přibylo na jihu Čech, kde žije více než 640 tisíc lidí, jedno město – Větřní – a dva městyse – Hořice na Šumavě a Staré Město pod Landštejnem. Právě do měst míří dlouhodobě více lidí, na konci roku 2017 v nich žilo 64,1 procenta obyvatel kraje.

„Do kraje se lidé rádi stěhují, již 16 let se počet jeho obyvatel zvyšuje. Přírůstek mezi správními obvody obcí s rozšířenou působností zajišťuje nejvíce Českobudějovicko. Naopak z Českokrumlovska, Jindřichohradecka či Prachaticka lidé odcházejí. Obyvatel trvale ubývá nejvíce na Dačicku. Lidé míří do okolí okresních měst, využívají možnost výstavby domů,“ uvedla Petra Dolejšová z Krajské správy ČSÚ v Českých Budějovicích.

Rok 2017 na jihu Čech z pohledu statistik

  • Hustota zalidnění 63,4 obyvatele na kilometr čtvereční
  • Počet obyvatel ve městech 64,1 %
  • Průměrný věk matky při porodu 30,5 roku
  • Průměrný věk prvorodičky 28,6 roku
  • Narozené děti mimo uzavřené manželství 50,6 %
  • První sňatek muži 32,1 roku
  • První sňatek ženy 29,6 roku
  • Nejčastější příčina úmrtí - nemoci oběhové soustavy 41,1 %
  • Průměrný věk 42,5 roku
  • Průměrný věk mužů 41,2 roku
  • Průměrný věk žen 43,7 roku
  • Průměrná mzda 28 093 Kč
  • Průměrná mzda muži 30 778 Kč
  • Průměrný mzda ženy 24 942 Kč
  • Dokončené byty 1 253
  • Průměrné vodné 36,3 Kč
  • Průměrné stočné 28,7 Kč

Zdroj: ČSÚ

Okrajové části regionu, jako jsou právě Dačicko či Krumlovsko, se podle ní vylidňují kvůli dopravní obslužnosti či špatným pracovním příležitostem.

Počet obyvatel se v regionu zvyšuje i díky cizincům. Na konci prosince loňského roku jich bylo na jihu Čech přibližně 19 tisíc. Dominují Ukrajinci, kteří se na čísle podílí čtvrtinou. Následují Slováci a Vietnamci. Počty se rok od roku zvyšují.

Jih Čech je podle statistik vhodným místem i pro nově vznikající rodiny. Počet sňatků loni narostl, když si své ano řeklo 3 145 párů. Ty zároveň svatbu stále častěji odkládají. Průměrnému ženichovi je totiž zhruba 32 let a nevěstě téměř 30.

„Zároveň klesá rozvodovost, loni se týkala téměř 1,5 tisíce manželství, což je nejméně za více než dvacet let. Nejvíce se rozvádějí páry, které spolu byly 15 let a více. Většinou si nerozumí, roli hraje i rozdílnost povah, názorů či zájmů,“ upozornila Dolejšová.

Průměrný věk prvorodičky byl 28,6 roku a mimo uzavřené manželství se narodila více než polovina dětí.

V kraji loni zemřelo 6 752 lidí hlavně kvůli nemocem oběhové soustavy, zhoubným novotvarům a nemocem dýchací soustavy.

Jihočeši jsou nezodpovědní řidiči

Zatímco kriminalita klesá, region zaznamenal 9 662 trestných činů, čísla z jihočeských silnic příliš příznivá nejsou. Zvyšuje se totiž počet dopravních nehod. „Osm procent registrovaných řidičů pak má nějaký bod, což je nad republikovým průměrem,“ zmínila Dolejšková.

Čím se může jih Čech částečně chlubit, je zázemí pro turismus. Má totiž nejvyšší počet hromadných ubytovacích zařízení i nejvíc míst pro stany a karavany. Pyšní se také druhým největším počtem lůžek po Praze. Jihočechy jen může mrzet, že v nich turisté moc dlouho nezůstávají. Průměrně zde turisté stráví 2,6 noci.

„Nejnižší průměr mezi správními obvody obcí s rozšířenou působností mají České Budějovice, kde je průměr 1,6 noci na jednoho turistu. Návštěvníci z Asie totiž ve městě přespí jednu noc a jedou dál. Naopak nejvyšší dobu přenocování má Třeboňsko díky dlouhým pobytům lázeňských hostů,“ vysvětlil Michal Kolísek z ČSÚ.

Jihočechy může těšit i to, že se pravidelně zvyšuje průměrná hrubá měsíční mzda, která loni dosáhla hodnoty 28 tisíc korun. V případě mužů to bylo bezmála 31 tisíc a žen pak téměř 25 tisíc korun. Nezaměstnanost dlouhodobě klesá.

Statistici sledují i naději dožití muže při narození. Ta u mužů byla loni zhruba 76 let a u žen se pohybovala přibližně mezi 80 až 82 roky.

Autor: