Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlavští zastupitelé ANO zasedání tiše opustili, opozice je kritizuje

  8:42
Na jihlavské radnici vzbudil pozornost „úprk“ ze schůze politiků hnutí ANO - vítěze minulých komunálních voleb a pravděpodobného favorita těch příštích. Závěr zatím posledního zasedání zastupitelů se musel obejít bez nich.

Jana Mayerová (na snímku) se poslední schůze neúčastnila, je v pracovní neschopnosti. Radek Popelka (vpravo) nakonec zůstal jako jediný z osmi zástupců hnutí ANO v poslední hodině jednání zastupitelů | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Z osmi zvolených zůstal v poslední hodině jednání pouze jeden, ostatní předčasně odešli. Dva dny poté ve středu byl seminář pro zastupitele o rozpočtu a dalších plánech města, kam dorazili pouze tři zastupitelé ANO z osmi.

Kdo je v jihlavském zastupitelstvu za ANO

Radek Popelka - náměstek primátora

Jana Mayerová - náměstkyně primátora na vedlejší úvazek

Lucie Vichrová - vedoucí střediska v městské společnosti JVAK

Rostislav Habán - ekolog ve firmě Kronospan

Olga Kourková - lékárnice

Daniel Mayer - jednatel společnosti EUFC, zabývá se evropskými fondy a projektovým managementem

Miloslav Neckář - ředitel společnosti Nest

Zdeněk Faltus - ortoped

„To jsem ještě na zastupitelstvu nezažil. V pondělí se postupně vytratili a ostatním to nijak nezdůvodňovali. Nakonec z ANO zůstal jen pan náměstek Popelka. Jako by jim už přestávalo na městě záležet. A to před rokem byli spoluodpovědní za rozbití koalice s tím, že to odmakají,“ uvedl exprimátor Jaroslav Vymazal (ODS), jenž nyní sedí v opozici.

Přitom poslední schůze byla pro ANO důležitá. Jednalo se na ní o budoucnosti náměstkyně primátora Jany Mayerové, která je obviněná v kauze Čapí hnízdo. Mayerová bude ze zdravotních důvodů pokračovat v práci náměstkyně pouze na vedlejší úvazek. Podle ní se v ANO nenašel nikdo jiný, kdo by ji na tomto postu nahradil na plný úvazek. Mayerová se předem ze schůze omluvila kvůli pracovní neschopnosti.

Mezi těmi, kdo schůzi předčasně opustili, byla také Olga Kourková (ANO). „Zastupitelstvo už vlastně skončilo, dohlasovalo se. Jen pár lidí mělo vystoupit se svými postřehy. Já vstávala v šest ráno, mám dvě děti, byla jsem nachlazená,“ zdůvodnila Kourková předčasný odchod.

Podle politiků z dalších stran se po odchodu politiků ANO jednalo ještě o několika tématech. Třeba o problematických kulturních dotacích, výběrových řízeních na šéfy zoo a Služeb města Jihlavy, partnerstvích s jinými městy či o dokončení cyklostezky u Plastikovu.

Náměstek Popelka některé své kolegy omlouvá tím, že čelili na schůzi různým zdravotním potížím.

„Někteří byli rádi, že přežili do té doby pod práškama a pak mohli odejít. A třeba pan Mayer má rodinu, děti. Paní Vichrová zase měla jiné povinnosti jako krajská zastupitelka. Byla to jen souhra náhod,“ uvedl Radek Popelka.

Ovšem zástupci opozice míní, že když byli zastupitelé ANO nemocní, měli se omluvit z celé schůze a léčit se doma.

Předčasně odešel třeba radní Miloslav Neckář (ANO). „Jsem po dvou operacích páteře a navíc mám virózu,“ zdůvodnil. Podstatnou část schůze považoval za skončenou. Navíc některé její části mu přišly nepřiměřeně dlouhé, jako třeba debata o poplatcích za psy.

„Mám firmu, nemohl bych si dovolit jít na uvolněné místo“

V době středečního semináře pro zastupitele byl Neckář na rehabilitační klinice v Praze, kam se objednal už dříve. Čtvrteční schůze radních už se zúčastnil. A proč nechtěl být náměstkem primátora? „Mám firmu, nemohl bych si dovolit jít na uvolněné místo na radnici,“ řekl Neckář.

Náměstkem mohl být místo Mayerové i její kolega Rostislav Habán, jenže i ten odmítl. Nebo další kolegyně Lucie Vichrová. Ani ona nechtěla do vedení města. „Ta situace je složitější,“ nechtěla být Vichrová konkrétnější, proč funkci nevzala.

Ze zastupitelstva prý odešla minulý týden v pondělí dříve ze zdravotních důvodů a semináře pro zastupitele se neúčastnila proto, že byl nepovinný a měla jiné jednání.

„Makají pro město jenom na plakátech, v reálu ne. Pracují totiž ve svých firmách, kde se jim víc daří, jsou tam spokojení. Kdežto práce pro město znamená vzdát se času doma, vzdát se času s kamarády. Pro některé to může znamenat i platový pokles. A každý toho není schopen,“ míní opoziční zastupitel David Beke (ODS).

Všichni všude? To není třeba

Podle Popelky byl ale třeba seminář, což je jakési neveřejné zastupitelstvo, důležitý hlavně pro opozici. „Protože ta nebyla u zrodu rozpočtu. My už jsme to probírali v radě města dříve,“ řekl náměstek.

Olga Kourková ho doplnila, že informace ze semináře jim jejich kolegové předají v rámci jejich klubu. „Není potřeba, abychom byli všichni všude. My to máme rozdělené velice dobře,“ dodala.

Kourková a Neckář zatím neví, jestli budou chtít znovu příští rok kandidovat. Popelka a Vichrová by chtěli pokračovat.

Autor: