Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jihlava má novou lávku přes řeku a další stovky metrů cyklostezky

  6:18
Celkem 635 metrů dlouhý je nový úsek cyklostezky na pravém břehu řeky Jihlavy. Navazuje na síť stezek u historického mostu U Jánů, pro překonání koryta na soutoku Jihlavy a Jihlávky nechalo město vybudovat tři metry širokou a 23 metrů dlouhou lávku. Stavba končí v Mlýnské ulici u starého mostu poblíž areálu firmy Plastikov.

Cyklisté už zkouší novou stezku u řeky | foto: Impuls.cz

Celkové náklady jsou 7,8 milionu korun vč. DPH, město ovšem získalo dotaci 4,8 milionu korun od Státního fondu dopravní infrastruktury. Dodavatelem byla firma Iva Dvořáková, Havlíčkův Brod, která ve výběrovém řízení nabídla nejnižší částku. Původně projektovaná cena byla 9,7 milionu korun.

Už nyní novým úsekem projíždí cyklisté, pravý ruch tu ovšem nastane, až se podaří dobudovat úsek, který chybí k propojení do Helenínské ulice k oblíbené trase do Luk nad Jihlavou, Třebíče a rakouského Raabsu. Dokončená stezka pak uleví jak řidičům tak cyklistům, kterým opatření umožní vynechat úzkou a frekventovanou Polenskou ulici a celou cestu absolvovat pohodlně a bezpečně kolem řeky. V sezóně projede po trase z Jihlavy směrem do Třebíče až tisíc cyklistů denně.

„Jako schůdné řešení se ukázalo vést část chybějící stezky rozšířeným korytem řeky. Výsledky jednání s dotčenými orgány jsou zatím kladné,“ uvádí náměstek primátora pro oblast investic Vratislav Výborný s tím, že s projektováním posledního chybějícího úseku by se mělo začít na podzim. Po ucelené stezce pak cyklisté projedou podél řeky od Starých Hor až k Helenínu, kde se napojí na další vybudované a vyznačené úseky.

Jihlava od roku 2001 vybudovala 18 km cyklostezkek a vyznačila 14 km cyklotras.

Jihlava aktuálně připravuje stavbu 3,5 km dlouhé stezky, která usnadní cestování do průmyslové zóny a do části města Pávov. Staveniště by se mělo předávat dodavateli v podzimních měsících tohoto roku, hotovo by mělo být do konce příštího roku.