Krnovská škola chce kvůli dětem vlastní jídelnu, místní se postavili proti

  10:52
Kvůli petici sedmi desítek lidí pozastavila krnovská radnice přípravy přístavby jídelny k základní škole na Janáčkově náměstí. Lidé z okolních rodinných domů proti vzniku nového objektu protestují kvůli obavám z nárůstu dopravy i z likvidace volného prostranství, které by zabral.

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Blažek, MAFRA

Rozhodnutí, zda jídelna u školy vznikne, padne až po podzimních volbách.

„Škola o přístavbu usiluje více než rok. Město proto nechalo vypracovat koncepční studii, která ověřila, že prostorově i technicky je možná přístavba jak pouhé výdejny jídla, tak i kompletní jídelny s vývařovnou. Proti záměru stavby jakéhokoliv dalšího objektu na Janáčkově náměstí ale protestují obyvatelé okolních domů,“ nastínila mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Signatáři petice poukazují na už dnes problematické dopravní poměry na Janáčkově náměstí a v nejbližším okolí. 

„Vyjet osobním autem z rodinného domku v době dovážení a odvážení dětí rodiči je zcela nemožné. Zaparkovat auto před vlastním domem na Janáčkově náměstí je nemyslitelné a v okolních ulicích náhodné,“ uvádí petice.

Ke dvěma studiím ještě třetí

Ještě kritičtější je podle obyvatel domků z okolí situace o víkendech v době pořádání florbalových zápasů, protože v areálu školy je sportovní hala.

„Do tohoto stavu by se měla vmísit ještě nákladní doprava pro zásobování jídelny. Samotná budova jídelny by potom v podstatě zlikvidovala původní náměstíčko,“ obávají se.

Radnice tak k již zpracovaným studiím přidá další, a to na navýšení kapacity školní jídelny v Albrechtické ulici, kam děti z Janáčkova náměstí dosud chodí jíst.

„Všechna tři řešení následně posoudí zastupitelstvo města a rozhodne. Předpokládám, že až po podzimních komunálních volbách,“ uvedl místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Pro školu ale třetí nabízená varianta není řešením.

„Vlastní jídelna s vývařovnou by pro nás byla nejlepším řešením, výdejna jídla je dobrým řešením, rozšíření stávající jídelny v Albrechtické ulici pro nás neřeší nic. Jídelna je 800 metrů od školy podél rušných komunikací. Vlastní jídelnu jsme chtěli kvůli bezpečnosti dětí a aby nepřecházely na oběd a zpátky tak daleko,“ uvedl ředitel Karel Handlíř. 

Dodal, že plánovaná přístavba jídelny nabízí i možnosti, jak celkově dopravní situaci zlepšit.