Ježíškova pošta opět úřaduje, orazítkovala prvních třicet kilo dopisů

  18:20
„Milý Ježíšku!“ Tak začíná většina dětských přání, které v těchto dnech směřují na poštu v krušnohorském Božím Daru. Právě zde začala 1. prosince fungovat tradiční Ježíškova pošta.

„Na razítkování zásilek bude pracovat každý, kdo bude moct,“ prorokovala v den zahájení Ježíškovy pošty Daniela Tautermannová, pracovnice božídarského infocentra.

Fotogalerie

Každoročně na Boží Dar dojdou stovky kilogramů zásilek, které pak z místního infocentra putují zpět k adresátům. 

„Loni to bylo 333 kilogramů, což znamená přibližně 73 500 zásilek. Počítáme s tím, že letos by mohla být čísla obdobná,“ konstatovala  Tautermannová.

Už první den měla práce nad hlavu. Příležitostným razítkem, jehož autorem je pro rok 2018 Pavel Sivko, musela označit na 30 kilogramů dopisů a pohlednic, které po celý rok nechávali lidé v Ježíškově schránce přímo na Božím Daru.

Ježíškova pošta je vyhledávaná mezi dětmi, které si tímto způsobem píší o vánoční dárky. Panenka Barbie, auta na vysílačku, plyšáci, pistole… Seznam vysněných vánočních dárků je prakticky nekonečný.

„Letos nás ale dojala jedna holčička, která Ježíškovi v obálce poslala dudlík s tím, že ho chce vyměnit za koloběžku,“ popsala netradiční přání pracovnice infocentra.

Kvůli razítku píší sběratelé až z druhého konce světa

Druhou zásadní skupinou zájemců o Ježíškovu poštu jsou filatelisté. Příležitostné razítko bývá vítaným zpestřením sbírek po celém světě. I proto neputují dopisy z Božího Daru pouze po Česku, ale míří i za hranice. Vedle nejbližších sousedů na obálku z Božího Daru čekají také v USA, Číně, Japonsku, Austrálii či na Novém Zélandě.

A co mají udělat ti, kteří touží po netradičním razítku, jež letos vedle vánoční komety a nápisu Boží Dar zdobí i tři dárečky ve tvaru srdce?

„Stačí do obálky vložit náležitě ofrankovanou pohlednici a zaslat ji na adresu Vánoční pošta, Boží Dar 1, 362 62,“ poradila Daniela Tautermannová.

Ježíšek bude na Božím Daru úřadovat až do 23. prosince, kdy v místním infocentru orazítkují poslední zásilku.