Košuteckému Jezírku v Plzni škodí voda stékající z blízké silnice

  9:14
Oblíbené rekreační místo krajské metropole - Jezírko v zatopeném lomu ve čtvrti Košutka - má problém. Skálu na severní straně Jezírka ohrožuje eroze. Ta je mimo jiné i důsledkem vody stékající z nedaleké silnice.

Jezírko na Košutce láká už mnoho generací lidí. Nabízí romantické prostředí i osvěžení v horku | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Přítok ze silnice nevadí jenom skále, ale i čistotě vody v Jezírku, kam se v létě chodí hodně lidí koupat.

Eroze už skálu narušila natolik, že se před časem kus oddělil a zřítil na břeh.

„Skálu jsme tehdy nechali očistit a uvolnit kusy, které mohly ještě spadnout. Největší kameny jsme nechali na místě jako zábrany, aby lidi pod skálu nechodili. Zadali jsme geologický průzkum i projekt na zajištění skály,“ řekla Hana Hrdličková ze správy veřejného statku, která se o rekreační oblast stará.

Košutecké Jezírko

Zároveň upozornila, že najít řešení nebude jednoduché. „Proto, že silnice nad skálou není v tomto směru odvodněná a při deštích tudy teče voda a dochází k erozi,“ vysvětlila.

Je tedy zřejmé, že je zapotřebí vodu ze silnice svést jinam. Správcům městské infrastruktury se ale nezamlouvala myšlenka vodu odvést do kanalizace, protože ta pro to podle nich nemá dostatečnou kapacitu. „Projektanti tedy jako další možnost navrhli vytvořit nad skálou zasakovací jámu a přes ni odvádět vodu do Jezírka,“ popsala Hrdličková.

Jen vodní rostliny na čištění vody nestačí

Takové řešení se nicméně nezamlouvá odboru životního prostředí magistrátu. „Tak se zdá, že jsme ve slepé uličce,“ uvedla Hrdličková.

Hydrobiolog Jindřich Duras pomáhá od roku 2013 správcům zlepšit kvalitu vody v Jezírku. Potvrzuje, že voda ze silnice představuje z tohoto pohledu problém. Duras řekl, že některá opatření, jako je například vysázení vodních rostlin, už Jezírku pomohla. Připouští ovšem, že to k úplné spokojenosti nestačí.

„Dílčí zlepšení jsme zaznamenali a je to znát na větší průhlednosti vody. Já čekám na to, že se podaří zabránit splachům ze silnice,“ uvedl. Domnívá se, že pokud se nyní podaří najít řešení v souvislosti se zajištěním stabilizace skály, bude to to ideální.

„Pro kvalitu vody by to bylo skvělé,“ konstatoval. Duras nicméně zároveň připomněl, že vodu v Jezírku znečišťují i divoké kachny, které tam lidé chodí krmit. Náměstek primátora Plzně Pavel Šindelář (ODS) řekl, že se radnice pokusí řešení problémů Jezírka najít. „Bude se například prověřovat, za jakých podmínek by bylo možné vodu ze silnice odvést do kanalizace,“ sdělil.

Jezírko na Košutce leží v místě parku, který zde vznikl s podporou města v době hospodářské krize ve třicátých letech minulého století, kdy byl starostou Plzně Luděk Pik. Budování parku, který navrhl městský zahradník Valentýn Čoček v oblasti bývalých Doubkových kamenolomů, představovalo tehdy mimo jiné možnost dát práci nezaměstnaným.

Podobný park proto v té době vznikl i v Plzni v Lobzích. Park na Košutce byl slavnostně otevřen 6. listopadu 1937. Na dně lomu byla dvě malá jezírka. Postupně ovšem díky existenci vydatných pramenů v okolí začala voda v parku stoupat a lidé začali místo využívat jako koupaliště.

Na konci druhé světové války sloužilo košutecké Jezírko jako zásobárna vody pro americké vojáky, kteří osvobodili Plzeň.