Před padesáti lety začali stavět Ještěd. Teď je blízko generální opravě

  8:00
V sobotu uplynulo přesně padesát let, kdy byl položen základní kámen ke stavbě horského hotelu a vysílače Ještěd. Unikátní národní památka, kterou lidé před časem ve velké anketě zvolili českou stavbou století, ale své výročí oslaví v ne příliš dobré kondici. Dominanta Liberce totiž nutně potřebuje generální opravu.

V sobotu uplynulo přesně padesát let, kdy byl položen základní kámen ke stavbě horského hotelu a vysílače Ještěd (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Té je nejblíže za poslední několik let. Vlastník Ještědu, České radiokomunikace, připravuje dokumenty a podklady pro rekonstrukci. Ta má dle odhadů spolknout přibližně 200 milionů korun. Vypracování projektové dokumentace potřebné k zahájení oprav vyjde asi na pět milionů korun.

„Veškeré podklady by mohly být hotové do dvou let,“ řekl finanční ředitel Českých radiokomunikací Vít Vážan. Zatím není zřejmé, kdy oprava začne, ani kdo ji zaplatí. „Budeme se snažit o získání nějaké státní či evropské dotace,“ dodal Vážan.

Investice poputují do technologických i stavebních částí Ještědu. Největší problémy jsou tady se vzduchotechnikou a obnovit potřebuje i opláštění stavby.

„Vzduchotechnika byla kdysi nějakým způsobem designovaná, poplatná době a požadavkům, ale dnes už je nefunkční. A protože Ještěd slouží i jako restaurace a hotel, tak ty nároky jsou dnes už jinde,“ konstatoval před časem Tomáš Sova, člen Rady spolku Ještěd 73 a zástupce Českých radiokomunikací.

Právě spolku Ještěd 73 se podařilo získat zmíněnou pětimilionovou částku, kterou použije na přípravu stavebního projektu. Jeho součástí mají být i geodetická zaměření, stavebně technický i stavebně historický průzkum.

Spolek pomáhá obnovovat původní interiér

Horský hotel s restaurací má dlouhodobě pronajatý společnost Ještěd s.r.o. Ta společně s Libereckým krajem je součástí spolku Ještěd 73. Díky činnosti spolku se postupně daří obnovovat původní interiér restaurace a hotelu. „Spolku jsme na projektovou dokumentaci dali ze svého rozpočtu dva miliony korun,“ řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Salónek na Ještědu poutá pozornost návštěvníků horského vysílače a hotelu již čtyřicet let.

Spolku se tak například podařilo obnovit salonek za zhruba půl milionu korun a sousední bar za více než 800 tisíc korun. V hotelové hale jsou také opravená populární závěsná křesílka známá jako vajíčka. Původní podobu nyní získávají dva pokoje v hotelu.

Obnova bude stát 390 tisíc korun a je rozdělená na etapy, letos by měla být hotová první. Spolek se letos také zasloužil o vydání knihy se vzpomínkami šesti osobností, které se podílely na výstavbě Ještědu.

Publikace vznikla na základě rozhovorů, které s pamětníky vedli studenti libereckého gymnázia. Studenti nahráli a přepsali rozhovory, které jsou základem knihy.

Akademický architekt Otakar Binar je autorem interiéru a mobiliáře hotelu Ještěd.

Kromě architekta Otakara Binara, který je autorem interiérů Ještědu, v ní zavzpomínala i akademická sochařka Jaroslava Brychtová, akademický malíř a sklářský výtvarník Karel Wünsch, stavební projektant Václav Bůžek, vedoucí subdodávek stavby Miroslav Jirásek či keramička Marie Rychlíková. Ta je spoluautorkou netypických keramických obkladů hotelového schodiště a haly.

Autoři: ,