Málo vody na Ještědu brání novým sjezdovkám, problém mají řešit nádrže

  6:26
Na počátku panovaly pochyby, teď je ale jasno. Problematické zasněžování sjezdovek na Ještědu kvůli omezenému množství vody se dá řešit. Vyplývá to z hydrologické studie Ještědského hřbetu, kterou si objednalo město.
Ilustrační foto

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

„Výsledky jsou sice tak na hraně, ale přesto dávají naději, že je možné postavit další dvě retenční nádrže, ze kterých se dá brát voda na zasněžování,“ řekl náměstek primátora Jan Korytář. Jako vhodná lokalita se podle studie jeví prostor za konečnou stanicí tramvají směrem k lanovce na Skalku. Celkem by mohla pojmout až 200 tisíc metrů krychlových vody.

Stávající retenční nádrž u Bucharky má přitom jen necelých 12 tisíc metrů krychlových. Druhým vhodným místem je pak prostor za stanicí Horské služby u dolní stanice lanovky na Ještěd.

Na zasněžení by stačilo pět dní

„Tyto dvě nádrže umožní, že zasněžování Ještědu nepotrvá čtrnáct dní jako teď, ale jen pět dní, při dobrých podmínkách pak tři až čtyři dny,“ upřesnil Korytář. Vodu do nádrží by jímaly po celý rok, aby se zachoval nutný minimální průtok na Slunném potoce. Jeho vydatnost je totiž velmi omezená a navíc musí ještě zásobovat Horní Hanychov.

Podle zpracovatele studie Petra Víta nejsou hydrologické podmínky na Ještědu zrovna nejlepší. „Podzemní vody jsou vzhledem ke konfiguraci terénu i geologické stavbě pouze mělké, neposkytující dostatečnou a dlouhodobou vydatnost. Rovněž součet průměrných průtoků na všech čtyřech tamních potocích je dvaatřicet litrů za sekundu, při období sucha pak jen jedenáct litrů. To rozhodně nestačí pro čerpací stanici na zasněžování, která zpracovává sto litrů za sekundu,“ uvedl Vít ve studii.

Jiná možnost, jak zlepšit sněhové podmínky na Ještědu než postavit další retenční nádrže, tak v podstatě není.

Nedostatek vody brání výstavbě nových sjezdovek

Na výsledek hydrologické studie netrpělivě čeká i nový provozovatel skiareálu Tatra Mountain Resorts (TMR). „Máme v plánu rozšiřování sjezdovek, ale bez dostatečné zásoby vody pro umělý sníh by to nebylo možné. Zatímco teď je zapotřebí sto dvacet tisíc metrů krychlových vody, tak po rozšíření sjezdovek je potřeba minimálně dvakrát taková,“ zmínil majitel TMR Igor Rattaj.

TMR navíc počítá s tím, že výška umělého sněhu na sjezdovkách by byla jeden metr, zatímco předchozí provozovatel Skiareál Ještěd počítal jen s půl metrem.

„Při zasněžení celého areálu technickým sněhem ve výši jednoho metru lze předpokládat, že se bude za sezonu zasněžovat pouze jednou na začátku zimy, a potom již dosněžovat jen podle aktuálních potřeb,“ uvádí hydrologická studie. Ta teď bude sloužit jako podklad pro další jednání s úřady o povolení k rozšíření sjezdovek.