Děla chrlí sníh na Jesenické svahy, proti loňsku jsou vlekaři opatrnější

  15:12
Děla na svazích jsou v pozoru a s prvními mrazy mnohde začala foukat sníh. Tradiční „soutěž“ o to, který z jesenických areálů jako první vysněží a zahájí sezonu, právě začala. Loni přitom pro některé areály první pokus nedopadl dobře a sníh za statisíce korun po pár dnech roztál.

Zasněžování v horském resortu Dolní Morava v Jeseníkách na začátku zimní sezony roku 2017 | foto: Tomáš Drápal - horský resort Dolní Morava

Na přírodní sníh ale dnes už nikdo s výjimkou Pradědu, kde nelze zasněžovat kvůli přísné ochraně přírody, v Jeseníkách nespoléhá. 

Řada areálů proto na minusové teploty posledních dní slyšela. Jako úplně první zahájil provoz Horský resort Dolní Morava na pomezí Olomouckého a Pardubického kraje, ten děla rozběhl už o víkendu. 

„Máme nejmodernější technologii, která umožňuje zasněžovat už při hraničních teplotách, takže jsme i mírných mrazů využili naplno. V horní části areálu už máme kolem dvaceti centimetrů sněhu,“ říká obchodní šéf resortu Martin Palán.

V Dolní Moravě chtějí přivítat první lyžaře nejpozději 16. prosince. „Na tento den připravujeme Grand Opening, zahájení zimní sezony. Na návštěvníky čeká bohatý doprovodný program. Zahrají kapely, budeme testovat lyže a další vybavení. Na soutěživé čekají závody na lyžích pro děti i dospělé. Co je ale nejdůležitější, lyžovat se bude v tento den za symbolických sto korun,“ prozradil Palán, který věří, že areál bude moci otevřít ještě několik dní před oficiálním zahájením.

V Branné loni „plakali“, letos začnou o týden později

Do zasněžování se pustil naplno také majitel areálu Proskil v Branné Rostislav Procházka, který zahajuje sezonu tradičně jako úplně první v Jeseníkách. 

„Letos budeme mít oproti loňsku mírné zpoždění. Tehdy jsme začínali 17. listopadu, letos to bude o týden později. Samozřejmě musí alespoň trochu přát počasí,“ sdělil Procházka. Právě on přitom loni týden před koncem listopadu velmi želel toho, že navzdory lyžovacímu prvenství umělý sníh za dvě stě tisíc korun roztál.

V pondělí začala děla a sněhové tyče chrlit sníh také v moderním areálu Kouty nad Desnou. 

„Teplota v noci klesla na minus tři. Zasněžovali jsme i v noci na středu. Bohužel už nad ránem teplota stoupá, takže musíme systém vypínat. Zatím to stačilo jen na slabou vrstvu v horní části,“ popsal ředitel střediska Petr Marek.

Se sezonou chtějí v Koutech začít nejpozději 18. prosince, kdy se zde budou konat závody. „Na pomoc přírodního sněhu nespoléháme, protože v posledních letech hrál velmi malou roli. Potřebujeme ale mrazy alespoň minus tři čtyři stupně, abychom mohli jet skutečně naplno,“ doplnil Marek.

Další jesenická střediska zatím vyčkávají

V dalších jesenických areálech jsou děla prozatím vypnutá. „Všechno je zkontrolované, technika je připravena na sjezdovkách. Vzhledem k předpovědi počasí začneme pravděpodobně po dvacátém listopadu,“ sdělil Jaroslav Lukeš ze Skiarény Karlov.

Podobný plán má rovněž areál na Červenohorském sedle. „Terén není promrzlý, mrazy jsou slabé, takže teď vyrábět sníh nemá žádný efekt,“ vysvětlil šéf střediska Martin Dubský. Loni tam začátkem sezony foukali sníh na hromady, ze kterých potom výše zmíněná obleva zhruba třetinu ukousla.

Přesto je právě Červenohorské sedlo spolu s Pradědem nejvíc „vysněžené“. V uplynulých dnech tam totiž napadlo přes deset centimetrů přírodního sněhu. „Uvidíme, jestli se alespoň něco udrží. Vzhledem k oteplení v dalších dnech to ale není příliš pravděpodobné,“ přemítá Dubský.

Zasněžování na pozdější termín odsouvá také majitel areálu Kaste v Petříkově František Kaštyl. 

„Teď, když se očekává oteplení, je zasněžování plýtváním energií a vyhazováním peněz. Navíc lidé dřív než v prosinci stejně ve větším počtu do hor nepřijedou,“ je přesvědčený. Pustit vleky a zahájit sezonu by chtěl kolem Mikuláše. „Počasí je ale nevyzpytatelné, takže dávat teď nějaký termín nemá smysl,“ uzavřel.