Počty turistů už v Jeseníkách překračují kapacity, trpí hlavně cenné části

  4:56
Rekordní počty návštěvníků, přeplněná parkoviště či auta porůznu odstavená ve vzácné přírodě. A také větší znečištění. Tak to v poslední době vypadá na atraktivních a turisty vyhledávaných místech Jeseníků. Cenné části hor čelí stále většímu náporu výletníků. Na takové návaly ale nejsou stavěné a nestíhají je vstřebat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

„V Jeseníkách už jsou místa, která jsou v určitých obdobích v zimě či v létě přetížená. Je to například Rejvíz, údolí Bílé Opavy, Karlova Studánka. Návštěvnost také výrazně roste v zimních centrech, která mají i letní atrakce a vyžití,“ popisuje šéf Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáš Rak.

To potvrzují i ochranáři ze Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ), kteří mají v turisticky nejfrekventovanějších částech Jeseníků čidla, jež jim řeknou, kolik lidí se tam pohybuje.

Například atraktivním údolím přísně chráněné Bílé Opavy loni od jara do podzimu prošlo 117 tisíc turistů, k mechovému jezírku na Rejvízu se jich vydalo 63 tisíc. I tam návštěvnost už několik let roste.

Přetížená místa ale takový nápor nejsou schopna vstřebat. „Pro takové počty není potřebná infrastruktura. Chybí dostatek parkovacích ploch a není ani dostatečná kapacita pro občerstvení. Vyvolává to dojem, že se pro turisty dělá málo a že tato místa nestíhají poskytovat služby, jak je potřeba,“ sdělil Rak.

Přibližme turistům méně známé Jeseníky, navrhuje sdružení

Sdružení cestovního ruchu Jeseníky proto připravuje kampaň, jejímž hlavním cílem je přiblížit lidem i méně známé oblasti Jeseníků.

„Chceme dosáhnout toho, aby se turistika rozprostřela do více míst a nevznikaly nepříjemnosti z vysokých návštěv v některých částech hor,“ vysvětluje Rak.

Ochranáři z takového řešení radost nemají, návštěvnost nechtějí „rozptylovat“ do více míst Jeseníků.

„Když budeme turisty lákat do jiných, klidnějších lokalit, zatížíme i další oblasti, které jsou z pohledu ochrany přírody velmi cenné,“ vysvětlil šéf Správy CHKOJ Petr Šaj.

Podle něj je naopak potřeba v místech s nejvyšší a stále rostoucí návštěvností posílit infrastrukturu.

„V této oblasti je pořád obrovský dluh. Například u Bílé Opavy je už roky nedostatečné parkoviště a lidé parkují tam, kde by neměli. Pro přírodu i pro návštěvníky by bylo přínosnější, aby tato navštěvovaná místa měla odpovídající standard,“ míní Šaj a upozorňuje, že s přemírou turistů narůstá i znečištění.

„Množství odpadků odhozených v přírodě mírně roste, řekl bych, že odpovídá růstu návštěvnosti. Není to ale nic dramatického,“ podotkl.

Za ostatními českými horami Jeseníky návštěvností zaostávají

To, že se návštěvnost v Jeseníkách v posledních letech trvale zvyšuje, potvrzuje i šéf sdružení cestovního ruchu.

„Když se to ale vezme za celé Jeseníky, pořád zaostáváme za českými horami,“ podotýká Rak.

Ani jesenická horská služba nevidí počty turistů v nejatraktivnějších obdobích roku jako nezvládnutelné.

„Stíháme poskytovat pomoc, jak je potřeba. V posledních letech však máme v létě, stejně jako v zimě, nejvíc práce v lyžařských areálech, kam přijíždí o prázdninách za různými atrakcemi stále více lidí,“ sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš.

Chování lidí se podle něj nemění. „Najdou se neukáznění a bezohlední návštěvníci. Pro nás je nepříjemné, že je prakticky nemůžeme potrestat, protože pořád nemáme dostatečné pravomoci,“ uzavírá Klimeš.