V Jeseníkách pozor na laviny a hřebenovky, varují kvůli sněžení záchranáři

  11:06
Nejen pravou ladovskou zimu, ale také extrémní riziko pádu lavin přineslo husté sněžení v posledních dnech v Jeseníkách. Na horách aktuálně platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Horští záchranáři proto nabádají turisty ke zvýšené opatrnosti.
Člen horské služby zjišťuje nebezpečí utržení laviny v Beskydech.

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Varování je na místě. Ve čtvrtek dva naši lavinoví specialisté zkoumali lavinové svahy. V podstatě všude se ihned po zavedení sondy vytvořily podmínky pro sesuv. To znamená, že hrozí laviny v případě jakéhokoli pohybu v těchto lokalitách,“ upozorňuje na nebezpečí Jiří Hejtmánek z Horské služby Jeseníky.

Záchranáři současně ubezpečují, že pád lavin rozhodně nehrozí na sjezdovkách či na značených turistických cestách. Lavinové svahy leží v oblasti Velkého kotle, Červené hory a Králického Sněžníku, které nejsou turisty hojně navštěvované, tyto lokality vyhledávají spíše vyznavači jízdy v divokém terénu a skialpinisté.

Spolu s varováním před lavinami a pohybem v lavinových katastrech záchranáři rovněž nedoporučují, vzhledem k panujícímu špatnému počasí, hřebenové túry.

Ve všech skiareálech panují bez výjimky skvělé podmínky. Metr urolbovaného přírodního a technického sněhu leží na sjezdovkách na Červenohorském sedle, ještě o půl metru víc je ho v oblasti Pradědu, kde jde čistě o přírodní sníh. Kvůli ochraně přírody se tam totiž nesmí používat sněhová děla.

Ideální sněhové podmínky jsou rovněž v areálech v jižní části Olomouckého kraje. Desítky centimetrů kvalitně upraveného přírodního a technického sněhu leží v areálech v Hlubočkách a Hrubé Vodě na Olomoucku nebo v Kladkách na Prostějovsku.

„Vrátila se pravá zima. Napadlo deset centimetrů prachového sněhu, takže podmínky jsou naprosto ideální,“ sdělil spolumajitel areálu v Hlubočkách David Jarmar.

Předpověď počasí na víkend je příznivá, především ve vyšších polohách má znovu sněžit a ve větru se budou tvořit sněhové jazyky. V níže položených areálech se však návštěvníci mohou o víkendu potkat i s dešťovými kapkami.