Práce v Jeseníkách neláká, areálům mohou pomoci mladíci z Polska

  17:20
Jesenická střediska, ve kterých vrcholí přípravy na zimu, mají nouzi o personál. Podle jejich provozovatelů ubývá lidí ochotných jezdit pracovat do hor. Posily k vlekům, do ubytovacích služeb či gastroprovozu přitom mají problém sehnat i zavedené areály.

(ilustrační snímek) | foto: Tomáš Hejtmánek, MF DNES

Nedostatek lidí komplikuje zimní sezonu střediskům v Jeseníkách. Tamním restauracím a penzionům, které potřebují na zimu posílit personál, často chybí pokladní, pokojské či obsluha v bufetech, nejsou ale ani řidiči skibusů a třeba kuchaři jsou vyloženě nedostatkovým zbožím. 

Přitom odborníci na cestovní ruch varují, že tak, jak šly služby v posledních letech v Jeseníkách kvalitou nahoru, tohle je může zase rychle srazit dolů.

„Nedaří se nám sehnat lidi do kuchyně. Pokud to nepůjde, bude muset nastoupit rodina,“ uvedl majitel lyžařského střediska Kaste v Petříkově František Kaštyl. Podobně složitě hledá také hlídače na parkoviště, řidiče pro skibus nebo pokladní.

„Situace se v posledních letech pořád zhoršovala. Ale letos je to, co se týká shánění personálu na zimu, nejhorší,“ sdělil Kaštyl.

„Na horách pracovali jen srdcaři. Teď už jich ale není tolik.“

Podnikatelé na horách přiznávají, že se jim nechce vrátit řada lidí z personálu, kteří tam v minulých letech působili. „Dřív na horách pracovali jenom srdcaři, tedy ti, kteří mají k horám vztah. Teď už jich ale není tolik a je to znát,“ přemítá Kaštyl.

Stejný problém mají i ve vyhlášených jesenických areálech, jako jsou například Kouty nad Desnou. 

„Na zimu nám chybí lidé do gastroprovozu a ubytovacích služeb, protože na sezonu nabíhá víc kapacit. Nemůžeme sehnat také dostatek posil na obsluhu vleků. Aktuálně nám chybí zhruba patnáct lidí,“ popsal současnou situaci ředitel kouteckého areálu Petr Marek. Podle něj je to tím, že pracovních nabídek je všude spousta a lidé si mohou vybírat. 

„Inzerát na kuchaře má snad každá restaurace v rovinaté části kraje a je stále méně těch, komu se chce jezdit pracovat do hor,“ uvedl. 

S velkým štěstím sehnal areál v poslední době dva kuchaře. „Jsou ze Zlína a jsou z kategorie lidí, kteří mají k horám vztah. Oba jsou výborní lyžaři. Tady si po práci mohou zalyžovat, zatrénovat. Takových lidí bychom potřebovali mnohem víc,“ dodal Marek.

„My potřebujeme na zimu dalších deset lidí, polovina z nich je zatím s otazníkem. Chybí nám hlavně kuchaři číšníci. Sehnat kvalitního člověka je rok od roku těžší,“ potvrdila šéfka lyžařského centra Bonera na Ramzové Karla Kubíčková.

Řešením mohou být mladí číšníci z Polska

Nedostatek personálu hlavně v gastroprovozech vidí jako palčivý problém v Jeseníkách rovněž šéfka Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Lenka Dusová.

„V průběhu několika let se to může projevit na kvalitě poskytovaných služeb. Ty šly v posledních letech nahoru, ale s nedostatkem personálu mohou jít s kvalitou zase rychle dolů,“ upozorňuje. Podle ní budou muset větší zaměstnavatelé začít víc spolupracovat přímo se školami.

„Bude to podobné jako ve strojírenských firmách, které si potenciální zaměstnance podchycují už na škole a motivují je různými bonusy a benefity. Určitě by stálo za úvahu přemýšlet také o zaměstnancích z Polska. Zvlášť v zimě tady polští turisté tvoří významnou část klientely, takže by nebylo od věci zaměstnat třeba mladé polské číšníky,“ nabízí řešení Dusová.