Mýcení hektarů borůvčí v jesenické rezervaci má zpoždění, firma nestíhá

  4:56
Likvidace rozsáhlých porostů borůvčí v národní přírodní rezervaci Praděd, která má zajistit návrat původních vzácných druhů rostlin a živočichů, podle ochranářů povážlivě drhne. Práce nabraly hned v prvním roce zpoždění, jelikož dodavatel nestihl posekat území, které podle plánů měl.

(ilustrační snímek) | foto: Marek Burza

Firma Technické služby Jeseník podle vedení CHKO Jeseníky nezvládla zlikvidovat borůvčí přibližně na čtvrtině plochy, kterou měla v uplynulém roce vyčistit.

„Dodavatel dostal přesný rozpis a termíny prací. Bohužel zvládl jen zhruba tři čtvrtiny nasmlouvaného objemu,“ uvedl zástupce vedoucího Správy chráněné krajinné oblasti Jeseníky Jindřich Chlapek.

„Ve smlouvě jsou stanoveny při nedodržení termínů sankce, které nyní uplatňujeme,“ sdělil bez bližších podrobností o postihu Chlapek.

Podle ochranářů je přitom dodržení harmonogramu mýcení borůvčí důležité, aby likvidace byla co nejefektivnější. Zástupce šéfa CHKO Jeseníky míní, že firma dostatečně nezohlednila komplikace, které práce v obtížných horských podmínkách mají.

„Vše, co mohlo ovlivnit plnění smlouvy, v ní bylo zmíněno. Dodavatel zřejmě složité práce podcenil,“ míní Chlapek.

Dělníky ubytujeme na horách a zrychlíme, slibuje firma

Technické služby Jeseník tvrdí, že skluz neznamená žádný zásadní problém. Ujišťují také, že nedokončené práce letos stihne nahradit.

„Klíčové části jsou hotové. V červnu manko doženeme,“ prohlásil šéf firmy Jaroslav Ryčl. Podle něj dělníky zdrželo vysoké borůvčí.

„V některých částech bylo vysoké kolem půl metru. Takové je už zdřevnatělé, a jeho sekání tak bylo mnohem komplikovanější než u nižších porostů. Navíc je to velké množství materiálu, které je potřeba odvézt. V dalších letech, kdy se na místa budeme vracet, bude sečení mnohem snazší,“ uvedl Ryčl.

Společnost chce příští rok zrychlit práce například tím, že dělníkům zajistí ubytování ve vrcholových partiích Jeseníků.

„Doprava z města Jeseníku do oblasti sečení trvá přes hodinu a stejně tak zpět. Tuto dobu mohou lidé věnovat práci. Změníme systém práce na turnusy, takže určená skupina bude vždy nahoře několik dní a postupně se budou zaměstnanci střídat. Tak zpoždění rychle doženeme,“ ujišťuje Ryčl.

Borůvčí vytlačuje lindušku, motýly a sasanku

Sedmiletý plán, za který Správa chráněné krajinné oblasti Jeseníky zaplatí 23 milionů korun spočívá v odstranění nepůvodních porostů borůvčí na celkem 25 hektarech zejména v nejcennější oblasti Jeseníků mezi Petrovými kameny, Ovčárnou a jihovýchodním okrajem Velké kotliny.

Borůvčí už desítky let vytlačuje alpinské trávníky a území tak ochuzuje o vzácné rostliny a živočichy. Podle ochranářů je doslova dusí. Z těchto partií hor pak mizí třeba vzácná linduška, která hnízdí na zemi a kvůli rozrůstajícímu se borůvčí k tomu nemá místo. Kromě toho borůvčí výrazně zhoršuje podmínky i pro vzácné horské motýly, především okáče horského a menšího.

Ze vzácných rostlin pak ubývá v zasažených oblastech například sasanka narcisokvětá, několik druhů hořců a ostřic. Ochranáři věří, že po odstranění borůvčí se může oblast během desítek let dostat do původního stavu.