VIDEO: V Jeseníkách jedou sněhová děla, Branná opět spustí vleky první

  18:10
Na rozdíl od Šumavy nebo Vysočiny zatím do Jeseníků nepřišlo sněžení, mrazivé počasí ale umožnilo zimním střediskům pustit sněžná děla. Zasněžovací technika je tak v provozu ve většině skiareálů. Včetně Branné, kde pravidelně zahajují sezonu mezi prvními v Česku.

Středisko Proskil patří mezi ta menší a právě to mu při soutěžení o první otevřenou sjezdovku pomáhá, neboť je schopno své tratě vysněžit za krátkou dobu.

„Počasí nám nyní přeje, mráz je dostatečný. Zasněžovali jsme už minulý týden, tento můžeme foukat už od pondělí. V pátek ráno díky tomu zahajujeme sezonu, máme na sjezdovce kolem 40 centimetrů sněhu a nyní to rozhrnujeme,“ nastínil majitel střediska Rostislav Procházka, který letos otevírá o den dříve než loni.

„Pojedeme v pátek a přes víkend, pak znova ten příští. V Jeseníkách jsme první, v rámci republiky co vím kromě nás začínají ještě Janské Lázně na Černé hoře,“ dodal.

Sněžná děla v akci

Z nedostatku vody v řekách a potocích, ze kterých berou vlekaři vodu na zasněžování, obavy nemá.

„Měli jsme zásobu v nádržích a zatím voda stačí dotékat,“ řekl Procházka.

Otázkou ale je, jak dlouho voda vlekařům vydrží. Vodní toky jsou totiž podle údajů hydrometeorologů na hranici sucha. Inspektoři z České obchodní inspekce a úředníci z vodoprávních úřadů avizovali už předem, že budou v areálech kontrolovat, zda neberou víc vody, než jim umožňují průtoky.

Naplno jedou přípravy sjezdovek i jinde. „Zasněžujeme, co nám voda a nasmlouvaná elektřina dovolí, jedeme na jedno čerpadlo. Máme šest hektarů sjezdovek, tam, kde zasněžujeme, už je bílo. Zatím pokrýváme spodní úsek, pokud podmínky dovolí, budeme v tom pokračovat,“ shrnula pro ČTK zástupkyně areálu na Ramzové Karla Kubíčková.

Sněžná děla jsou spuštěna také v lyžařském středisku na Červenohorském sedle, kde počítají se zahájením sezony během prosince v závislosti na příznivosti počasí.

Autoři: ,