Správci opět povolili omezené kácení na Rejvízu kvůli kůrovci, čelí kritice

  4:54
Žádné chemické látky a kácení jen velmi omezeně. Tak zní ve zkratce nová pravidla pro ochranu lesa, která nasadila v národní přírodní rezervaci Rejvíz Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky. Čelí za to kritice hned ze dvou stran.

Ekologové opakovaně kritizují způsob, jakým se v Jeseníkách bojuje proti kůrovci. Výsledkem masivního kácení v méně chráněných částech mimo rezervace jsou rozsáhlé holiny. | foto: Společnost přátel Jeseníků

Ochránci přírody a ekologové zásahy zcela odmítají, naopak podle Lesů ČR je potřeba být aktivnější.

Lesy ČR se proti nastavené strategii odvolávají, aby v okolí Rejvízu dosáhly mnohem větší volnosti při likvidaci kůrovcem napadených stromů, které chtějí kácet a likvidovat.

Kácení kvůli kůrovci

„Odvolali jsme se, ale v současnosti je pro nás toto rozhodnutí závazné. Na většině území Rejvízu končí tímto rozhodnutím snaha o záchranu smrkových porostů a zabránění dalšího šíření kůrovců,“ potvrdila mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Rovněž ekologové podali proti nově nastaveným pravidlům odvolání. Připravují však také otevřený dopis ministrovi životního prostředí.

„Odvolání nemá odkladný účinek, takže v rezervaci se může dál kácet, což může trvat ještě dlouhé týdny, než se vyřeší naše odvolání. Škody v rezervaci tak mohou být nevratné. Proto je potřeba toto kácení co nejrychleji zastavit a to může v současnosti jen ministr,“ uvedl šéf Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Za jediný rok pětinásobný počet napadených stromů

Správa Chráněné krajinné oblasti Jeseníky (CHKOJ) zdůvodňuje nové rozhodnutí výrazným množením kůrovce v posledních letech.

„Máme v ruce aktuální výsledky vyhodnocení vývoje kůrovce v okolních hospodářských smrčinách, ale i ve vlastní rezervaci z posledních let. Ty ukazují více než pětinásobný nárůst počtu kůrovcových stromů mezi lety 2017 a 2018. Vyhodnotili jsme, že za těchto okolností je neefektivní dále pokračovat v provádění šetrných asanačních zásahů,“ uvedl vedoucí správy Petr Šaj.

Podle něj se na výrazné většině území rezervace už nebude proti kůrovci zasahovat vůbec. Asanace kůrovcem napadených stromů bude možná v omezeném rozsahu pouze v okrajovém přibližně 80 až 150 metrů širokém pásu v návaznosti na hospodářské lesy sousedního vlastníka.

A to již bez použití chemických přípravků na pokácené kmeny stromů, které před časem Správa CHKOJ povolila a vyvolala tím ostré protesty ochránců přírody.

Ochránci přírody: Správa CHKOJ opakuje loňskou chybu

Ochránci přírody a ekologické organizace však zásadně nesouhlasí ani s novými pravidly.

„Správa umožňuje pokračování škodlivých zásahů na zhruba padesáti hektarech území jedné z nejcennějších rezervací v České republice a opakuje tak závažnou chybu z loňska. Nejenže nerespektuje zákon o ochraně přírody chránící rezervace, ale jedná také v rozporu s novou metodikou ministerstva životního prostředí,“ prohlásil Bačík.

„Správným řešením situace je ponechání rezervace přírodnímu vývoji a zastavení destruktivních lesnických zásahů. Proti kůrovci se má aktivně zasahovat v okolních hospodářských lesích, odkud se kůrovec šíří do rezervace,“ dodal.

Záběry kůrovcové zkázy v Jeseníkách z června 2018:

7. června 2018