Dotovaná hala stojí, školy bez tělocvičen ale na její pronájem nemají

  5:52
Jesenická radnice nedávno otevřela moderní sportovní halu. Postavila ji na místě zastaralého sportoviště za 65 milionů. Sedmnáct milionů pokryla dotace od Olomouckého kraje, který se teď s městem pře o výši nájemného pro dvě místní střední školy. Je jejich zřizovatelem a chtěl by pro ně nižší cenu za hodiny tělocviku.

Návrh studie nové sportovní haly za zhruba čtyřicet milionů korun, kterou v Jeseníku chtějí společně postavit tamní radnice a Olomoucký kraj. | foto: město Jeseník

Problém se týká Hotelové školy Vincence Priessnitze a Střední odborné školy a Středního odborného učiliště strojního a stavebního. Na rozdíl od dvou dalších „krajských“ škol ve městě oběma chybí vlastní tělocvičny. Potíže měla vyřešit právě dokončená hala.

Jenže se ukázalo, že běžný komerční nájem, jejž město stanovilo na 440 korun za hodinu, je pro školy příliš.

„Halu potřebujeme pět hodin denně. Když se to sečte za školní rok, je to zhruba 300 tisíc korun. Přitom na školní rok má škola k dispozici půl milionu korun. Tyto peníze kromě placení nájmů za sportoviště může použít také na různé další výdaje jako jsou opravy a podobně. Takový nájem za sportoviště si prostě nemůžeme dovolit,“ uvedl ředitel hotelové školy Petr Procházka.

Paradoxní je, že on sám je zároveň místostarostou (za ODS). Jenže ani tak ve vedení města (řízeného koalicí ANO, TOP 09, KDU-ČSL a ODS) návrh na slevu pro školy neprosadil. Rada takovou možnost v hlasování odmítla.

„Cena není podle mě nijak vysoká, město pořád na každou hodinu hodně doplácí,“ prohlásila starostka Jana Konvičková (ANO).

Verdiktem radnice zklamala Olomoucký kraj, jenž věřil, že výhodu pro své školy získá. I na základě údajné dohody z minulosti, na kterou se odvolává náměstek hejtmana Ladislav Hynek (ČSSD).

„Když Olomoucký kraj jednal ještě ve volebním období 2010 až 2014 s městem o dotaci, došlo k jakési gentlemanské dohodě, že školy zřizované krajem budou mít slevu nájemného. Nebylo to ale nikde podepsáno. Současná rada města je bohužel jiného názoru,“ podotkl Hynek, podle kterého by sleva pro střední školy byla na místě.

„I vzhledem k tomu, že město dostalo od kraje významnou dotaci na stavbu, měly by naše školy mít možnost dosáhnout na slevu,“ dodává Hynek.

Chtěli jsme tělocvik na jednom místě, říká ředitel

Prozatím školám vypomohl právě kraj, když jim na zbytek roku navýšil rozpočet. „Dostali jsme na období do konce roku třicet tisíc korun, což je ale pouze měsíční nájem. Jak to bude příští rok, zatím jasné není,“ dodal Procházka.

Před stavbou nové haly zajišťovala hotelovka tělocvik ve školách, kde bylo zrovna volno.

„Zčásti na gymnáziu, zčásti na základních školách, zkrátka kde bylo místo. Po dokončení nové haly nám přišlo lepší jít tam, abychom měli výuku na jednom místě. Nechtěli bychom se tam vracet,“ říká ředitel.

Náměstek hejtmana Hynek uvedl, že kraj se v budoucnu pokusí slevu vyjednat znovu: „Věřím, že po komunálních volbách se k této otázce znovu vrátíme.“

„Jestli se k tomu vrátí nové orgány města po volbách, se teď nedá říct,“ reagovala naopak starostka Konvičková.

I budoucí vedení města totiž může mít problém s výší slevy, kterou by školy potřebovaly. Například na gymnáziu platila v minulosti hotelovka 80 korun na hodinu.

„Za minulý školní rok jsme za pronájem tělocvičny utratili 65 tisíc. To teď potřebujeme zhruba na dva měsíce. V nové hale bychom potřebovali slevu z nájmu aspoň 50 až 70 procent, abychom tam mohli zůstat. Jinak se budeme muset vrátit k dřívějšímu modelu,“ poznamenal Procházka.