Jesenické seniory pohlídají přístroje, zavolají pomoc v nouzi i po pádu

  16:16
Možnost přivolat pomoc pouze stisknutím tlačítka na přístroji, který není o moc větší než krabička od sirek, získá nyní prvních patnáct seniorů z Jeseníku. Hlasový komunikátor je v případě ohrožení či nebezpečí okamžitě spojí s městskou policií, která k nim vyjede nebo zalarmuje zdravotníky či hasiče.

Ředitel Městské policie v Jeseníku Miroslav Táborský ukazuje komunikátor, který spojí seniory v nouzi s dispečinkem a ten k nim vyšle pomoc. | foto: jesenik.org

Jeseník je vůbec prvním městem v Olomouckém kraji, které podobný systém zavádí.

„Hlasový komunikátor se dá nosit v kapse nebo na krku. Stačí zmáčknout tlačítko SOS a na dispečinku se uvede do pohotovosti zařízení vydávající světelné a zvukové signály. Okamžitě víme, že se člověk ocitl v nouzi a potřebuje pomoc. Komunikátor má i pádový senzor, který spustí varovný signál po pádu na zem,“ popisuje šéf jesenických strážníků Miroslav Táborský.

Obsluha dispečinku může také přes komunikátor zavolat zpět. „Na ovládání je jednodušší a rychlejší než mobilní telefon,“ doplnil Táborský.

Do systému lze se svolením seniorů zadat i řadu důležitých dat a informací, například údaje o zdravotním stavu, což podle šéfa strážníků ještě urychlí případnou pomoc.

Městská policie dostala v první etapě celkem sedmnáct komunikátorů. Patnáct získají senioři, dva jsou určeny pro terénní pracovnice.

Výběr adeptů zajišťují strážníci ve spolupráci s odborem sociálních věcí a centrem sociálních služeb. V prvním roce bude služba bezplatná, poté už za ni lidé zaplatí 300 až 360 korun měsíčně.