Obyvatele Jeseníku rozčílila cena tepla, odpojují se od centrální sítě

  4:52
Vlnu odpojování od centrálního tepla rozpoutali lidé v Jeseníku. Argumentují vysokými cenami a tím, že změnou dodavatele ušetří. Podle města je v ohrožení celá síť a radnice hledá řešení, jak ze svízelné situace ven.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) | foto: Michal Hron, iDNES.cz

V Jeseníku se v posledních letech odpojilo od společnosti Sateza, která od roku 2014 provozuje jesenické tepelné hospodářství, dvanáct domovních bloků a město, které je majitelem teplárenských sítí, eviduje i řadu dalších žádostí.

„V současnosti zbývá 64 odběrných míst a pohybujeme se kolem hraničního bodu. Pokud se odpojí všechna místa, která o to žádají, dostaneme se pod bod zlomu, kdy už provozování teplárenské sítě bude neekonomické,“ upozorňuje Monika Nepejchalová z odboru majetku města.

Jeseník coby majitel sítí přitom má logicky zájem na tom, aby fungovaly.

Jenže nespokojení odběratelé argumentují – jak jinak – cenou tepla. A to přesto, že Jeseník se s částkou 569,88 koruny za gigajoule pohybuje podle údajů na webu Energetického regulačního úřadu mezi srovnatelnými tuzemskými městy spíše v nižší cenové hladině. A mezi pěti okresními sídly v Olomouckém kraji je cena jesenického tepla někde uprostřed.

„Lidé si často neuvědomují výhody centrálního vytápění. Pokud budou provozovat vlastní kotelny, režijním nákladům se stejně nevyhnou. Navíc nejsou schopni pořídit plyn za tak výhodnou cenu jako velká společnost,“ míní Nepejchalová.

Ušetříme třetinu nákladů, tvrdí lidé, kteří si teď vytápí „sami“

V poslední době od Satezy odešli třeba lidé v domech na Husově a Seifertově ulici a přidávají se další, například na sídlišti Pod Chlumem. Vytápění obyvatelům odpojených domů zajišťuje Stavební bytové družstvo Jeseník (SBD), které se stará i o správu domů.

„Lidé teď platí za dodávku tepla o třetinu méně než dřív,“ řekl technik SBD Vojtěch Břemek.

Podobně kalkulují i další, kteří se chtějí „odstřihnout“. „Je to ověřeno v jiných domech, které si už vytápějí samy, takže půjdeme taky svou cestou. Věřím, že ušetříme na nákladech za teplo zhruba třetinu,“ odhadl Stanislav Janík ze sídliště Pod Chlumem.

Naopak šéf teplárenské společnosti Sateza Roman Macek odmítá, že by lidé odpojením od centrálního vytápění získali výhody.

„Lidé reagují na nabídky, které jsou často mimo realitu. Bohužel v legislativním procesu není opravdu nezávislý arbitr, který by nabídky odborně posoudil a potenciálního zájemce ochránil před nevratným krokem,“ uvedl.

Naše ceny jsou konkurenceschopné, říká šéf Satezy

Podle Macka navíc energetické posudky vypracované subjekty spolupracujícími s dodavateli tepelné techniky vykazují významné vady a vedou k nereálným cenovým a technickým údajům.

„Jedná se o stejnou situaci jako v případě nabídky levných energií. Je třeba neustále informovat a zdůrazňovat, že zázraky se na poli cen energií prostě nedějí,“ řekl Macek.

Roční náklady na vytápění a ohřev vody od Satezy se podle Macka pohybují v běžném bytě od 15 do 23 tisíc.

„Tyto údaje při současných stoupajících cenách zemního plynu, elektřiny a vody považujeme za naprosto konkurenceschopné,“ řekl.

Sateza teď jedná s městem o stabilizaci teplárenské soustavy. „Nechali jsme si zpracovat analýzu od Vysoké školy báňské v Ostravě, která by naznačila východiska z obtížné situace. Ani jedno z navrhovaných řešení bohužel není pro město finančně výhodné,“ řekla starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová. Se Satezou dál hledá možnosti, jak systém udržet.

V dalších velkých městech regionu přitom podobné tendence nejsou. A to ani v Olomouci, kde je cena tepla nejvyšší. Naopak nejnižší ceny z pětice okresních měst platí lidé v Přerově.

„Za poslední tři roky nedošlo k odpojení jediného domu. Je to zřejmě způsobeno naší poměrně nízkou cenou tepla,“ řekla mluvčí magistrátu Lenka Chalupová.