Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jednotné přijímačky jedou na ostro!

  12:37
Dnes ráno dostali uchazeči o čtyřleté maturitní studium poprvé na stůl společné zadání napříč republikou. Testy z českého jazyka a matematiky sestavilo centrum Cermat, které se zároveň stará o státní maturity. V předchozích dvou letech se systém testoval.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Ředitel Střední průmyslové školy v Preslově ulici na pražském Smíchově Radko Sáblík Rádiu Impuls řekl, že sjednocení přijímacích zkoušek vítá. „Ty výsledky z těch základních škol byly ne vždy úplně směrodatné, protože některé školy daly ty známky levněji, než ostatní. Při jednotných přijímacích zkouškách mají ti studenti opravdu rozumnější podmínky pro přijetí.“ I tak má ale Sáblík drobné výhrady. „Trochu nám to komplikuje situaci v administrativě, musíme přepsat pět set přihlášek na naší školu,“ postěžoval si ředitel školy.

Ministryně školství Kateřina Valachová je přesvědčená, že jsou jednotné testy připravené dobře. Zkoušky podle ní může ohrozit jedině selhání techniky. Poznamenala, že jedinou obavu má ze zpracování mimořádně velkého množství dat. „CERMAT musí zpracovat obrovské množství testů, včetně těch, které mají otevřené otázky. Bude to celkem 7 milionů odpovědí, což je obrovské množství, takže si přeju, aby technicky všechno proběhlo jak má.“ Malé obavy mají také někteří ředitelé středních škol. Pedagogové budou muset všechny záznamové archy správně nascanovat do počítače a odeslat.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta ze zvukového záznamu níže: