Strnadův zájem o Vítkovice Power Engineering trvá, sonduje u zaměstnanců

  14:56
Ochotu zůstat pracovat v areálu někdejší společnosti Vítkovice Power Engineering testují lidé Jaroslava Strnada. Ten by se tak mohl dostat k další vítkovické firmě.

Ilustrační foto | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Minimálně provoz Kotlárny, části někdejší společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), chce podle všeho získat zakladatel koncernu Czechoslovak Group Jaroslav Strnad.

„Oslovili nás Strnadovi lidé, zda bychom ve firmě nezůstali, že zvažují její koupi,“ obrátilo se na redakci MF DNES nezávisle na sobě několik zaměstnanců společnosti Vítkovické strojírny, firmy vzniklé na podzim po prodeji VPE v konkurzním řízení.

Strojírny se samy ale během několika málo měsíců dostaly do problémů, firma přestala vyplácet mzdy zaměstnancům a v březnu požádala soud o zahájení insolvenčního řízení. Pro budoucí využití velkých vítkovických hal, v nichž dříve působila Mostárna a Kotlárna, je pro každého nového investora stěžejní získání zaměstnanců, kterých v současnosti není na trhu práce příliš mnoho.

A logicky se nabízejí současní zaměstnanci Vítkovických strojíren.

Nakolik ale Strnadovi muži uspějí, není zřejmé.

Strnad zaměstnancům nabízí stejné pracovní podmínky

„Ta nabídka není nijak extra zajímavá, v podstatě nám nabízí, že budeme pracovat za stejné peníze, 8,5 hodiny denně a budeme mít o pět dnů dovolené méně,“ popsal detaily „pohovoru“ jeden ze zaměstnanců Vítkovických strojíren.

Sám ve firmě asi nezůstane. „Je mi to líto, Vítkovice jsou pro mě srdeční záležitost, ale dostal jsem nabídku jinde, za větší peníze a v teple. A tu využiju,“ řekl.

Informace o zájmu nového vítkovického investora potvrdil i majitel Vítkovických strojíren František Pivoda. „Jednáme o nájmu Kotlárny, vím, že mají zájem i o ‚Jaderku‘,“ řekl František Pivoda. „Snad brzy podepíšeme smlouvu, ale v insolvenčním řízení je vše složitější. Firma by převzala i některé zakázky.“

Ve společnosti Vítkovické strojírny zůstalo podle Pivody řádově okolo 120 zaměstnanců, zbytek je ve výpovědní lhůtě, nebo již odešlo. Jaroslav Strnad se ke svým současným aktivitám v někdejších firmách vítkovického holdingu zatím nechce příliš vyjadřovat.

„Kromě strategického vstupu do VHM vidím potenciál i v některých dalších společnostech skupiny, které mají zajímavý produkt a šikovné lidi,“ řekl Strnad. „Jedná se o komplikovaná jednání, která můžou dopadnout různě. Není tajemstvím, že jednou z těchto společností je Vítkovice Recycling,“ dodal Strnad další z firem vítkovického holdingu, o které má zájem.

Firma podle insolvenčního návrhu dluží skoro tři miliardy

Pokud Strnadovy plány vyjdou, stal by se po Janu Světlíkovi v podstatě novým „šéfem“ vítkovického holdingu.

Pod jeho správu by totiž spadaly jeho dříve nejdůležitější firmy, se společností Vítkovice Heavy Machinery na prvním místě.

Do té majetkově vstoupí po dokončení reorganizace firmy, která podle insolvenčního návrhu dluží věřitelům téměř tři miliardy korun.

Za pomoc například se získáním provozního kapitálu a znovuvybudováním důvěry bank má Jaroslav Strnad získat ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery nadpoloviční podíl 51 procent.