Odháčkování je znásilnění, potvrdil soud. Guru Jára dostal sedm a půl roku

  14:16,  aktualizováno  15:39
Za znásilnění šesti studentek esoterické školy poslal zlínský soud Jaroslava Dobeše alias gurua Járu a jeho pomocnici Barboru Pláškovou do vězení na sedm let a šest měsíců. Původní tvrdší tresty zrušil vrchní soud. Oba jsou souzeni jako uprchlí, pobývají v detenci na Filipínách. Rozsudek není pravomocný.

Jaroslav Dobeš alias Guru Jára a Barbora Plášková v detenčním zařízení na Filipínách. | foto: Cesta Guru Járy

Dobeš byl obžalován z toho, že znásilnil své studentky, a Plášková z toho, že mu pomáhala. Šlo o takzvané „odháčkování“, což znamená, že ženy pomocí krátké soulože zbavoval závislosti na předchozích partnerech. Podle Dobeše šlo o staré tantrické praktiky.

Obžaloba a také původní rozsudek se týkaly znásilnění osmi žen, napodruhé byli odsouzeni za šest znásilněných.

Lidé nás nemohou soudit. Neví, čím jsme prošly, říká oběť gurua Járy

„Těch bodů obžaloby, kde nebyly žalované skutky prokázány nade vší pochybnost, byli zproštěni,“ uvedla soudkyně Iveta Šperlichová.

Plášková podle soudkyně sama nebo ve spolupráci s dalšími lektorkami vybírala mladé pohledné ženy mající problémy v partnerských vztazích a lákala je k takzvanému odháčkování, aniž jim řekla, v čem metoda spočívá.

Měl jim údajně pomoci jeden z mála zasvěcených tantriků na světě, guru Jára.

„Slibovaly, že jim pomůže zbavit se tantrických háčků, které v jejich organismu zanechali předchozí partneři a které jim brání v proudění ženské energie,“ uvedla Šperlichová.

„Poté je vedly, jak mají dýchat, čímž je uvedly do stavu, kdy ženy nebyly schopné se plně pohybovat, uvědomit, co se s nimi děje, a nebyly schopné se bránit. V tomto stavu k nim přistoupil Dobeš a vykonal na nich krátkou soulož,“ doplnila.

Bránit se podle soudkyně dokázala jen jedna z poškozených, její odpor ale Dobeš překonal.

29. února 2016

Dobešův obhájce se na místě odvolal

Dobešův obhájce Michal Krčma byl překvapený, jak rychle projednávání případu skončilo.

„Soudkyně nevzala v potaz další navrhované svědky. Dobeše s Pláškovou navíc dál soudila jako uprchlé, přitom na Filipínách jsou zadržovaní v detenci, že se projednávání případu neúčastnili nebylo projevem jejich vůle,“ uvedl Krčma.

Soudkyně na to namítla, že Dobeš s Pláškovou odmítli zaslané doklady a předvolání k soudu převzít. Navíc na Filipínách žádají o náboženský azyl a chtějí tam zůstat, proto jsou pro soud stále uprchlí.

Proti rozsudku se Dobešův obhájce na místě odvolal, právní zástupce Pláškové si pro případné odvolání ponechal lhůtu. Oba požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Státní zástupkyně se k rozsudku nechtěla vyjadřovat. Pro Dobeše i Pláškovou požadovala trest v horní polovině sazby. Hrozilo jim až dvanáctileté vězení.

Krajský soud původně Dobeše v roce 2014 potrestal desetiletým vězením, Pláškové udělil trest o půl roku kratší. Oba se proti původnímu verdiktu prostřednictvím svých právních zástupců odvolali a Vrchní soud v Olomouci rozsudek zrušil (viz též Guru Jára zůstane zatím bez trestu, soud verdikt s vězením zrušil).

Podle vrchního soudu nebylo dokazování dostatečné. Soudkyně při úterním novém projednávání případu u zlínského soudu vyloučila na většinu doby veřejnost (viz též Případ gurua Járy se vrací na začátek, soudkyně vyloučila veřejnost).

Dobeš i Plášková jsou stíháni jako uprchlí. Před třemi roky je zadrželi filipínští policisté, od té doby jsou umístěni v tamním detenčním zařízení. Se žádostí o náboženský azyl sice u filipínských úřadů neuspěli, oba se ovšem proti tomu odvolali. Rozhodnutí zatím nepadlo.

7. srpna 2015

Autoři: ,