Jaro je v rozpuku, ordinace alergologů se plní!

  9:00
S teplým počasím se začínají venku objevovat první pylová zrníčka, která můžou u některých lidí vyvolat alergickou reakci. Projevuje se například kýcháním, smrkáním nebo slzením očí. Alergici si teď chodí předepsat léky, kterými se můžou na pylovou sezónu zásobit.

alergie | foto: MAFRA

Na pozoru by se měli mít hlavně lidé alergičtí na trávy a stromy. Rodiče dětí v předškolním věku by pak měli sledovat, jestli jejich potomek nezačíná kýchat, slzet nebo smrkat. „V typickém případě alergická rýma vzniká v předškolním a školním věku, ale přibývá alergické rýmy u dětí v prvních třech letech života.“ Vysvětluje dětská alergoložka Jiřina Chládková. Při podezřelých projevech je dobré vyhledat lékaře. Alergická rýma totiž zvyšuje i riziko rozvoje astmatu.

V těchto dnech se ve vzduchu začínají objevovat pyly z trav a stromů. Byliny pak začínají pyl produkovat v květnu. Někteří můžou projevy alergické rýmy považovat za banalitu. Alergoložka Ester Seberová ale doporučuje navštívit ordinaci. „Alergická rýma zasluhuje vyšetření zejména pokud je intenzivní tak, že narušuje kvalitu života pacienta nebo pokud trvá delší dobu. Podezřelá je také rýma, která se opakuje v určitých situacích každoročně ve stejném období, nebo ve stejném období.“

Úplně se alergie však vyléčit nedají. Potvrzuje to i lékař Tomáš Rohovský. „Jedná se o chronické onemocnění, které musí být dlouhodobě léčeno a pacient musí dodržovat určitá opatření.“ Citlivost na alergeny můžou snížit speciální vakcíny, díky kterým si tělo alergika postupně na alergen zvyká a přestává na něj reagovat. Běžné projevy ale potlačí i dostupné léky. „Vakcíny se řeší s alergologem, ale lékárny mají registrované léky, které potlačují tělesné reakce. Ty jsou jak na předpis, tak také volně prodejné,“ vysvětlila Impulsu lékárnice Lucie Lasáková.

Poslechněte si reportáž Tomáše Kabáta: