Ves se jmenuje Janoušov, ale vládnou jí Kubíčkové. Další vede opozici

  4:52
Jedna z nejmenších obcí Česka Janoušov zaujala v komunálních volbách nezvykle vysokou 94procentní účastí voličů. K urnám dorazilo 33 lidí z 35. Lidé rozdělili své sympatie mezi dvě strany, obě vedou muži se jménem Jan Kubíček. Celkem se toto příjmení na kandidátkách objevilo čtyřikrát.
Volby. Ilustrační foto.

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Ve volbách se proti sobě postavily kandidátky Janoušov 2018 a ODS. Tu první vedl starosta Jan Kubíček a v obci se jí občas přezdívá „klan Kubíčků“. Vedle starosty totiž kandidoval i jeho bratr, bratranec a starostova dcera.

Lídr ODS, byť má stejné příjmení a se starostou dokonce i křestní jméno, do rodiny nepatří. Jde jen o pozoruhodnou shodu jmen.

„Ač jsou Kubíčkové v Janoušově spřízněni, já do této rodiny nepatřím,“ vysvětluje lídr kandidátky ODS.

Výsledky voleb v Janoušově najdete přehledně zde

Sedmdesátiletý senior se do Janoušova přestěhoval natrvalo před šesti lety. Předtím žil v Bohdíkově, kde shodou okolností dělal dvanáct let starostu. V minulých volbách v Janoušově ještě nekandidoval, ale letos se rozhodl, že bude.

„Původně jsem do toho chtěl jít sám, ale jsou tady i další nespokojenci, takže jsme nakonec složili kompletní kandidátku. A náš výsledek rozhodně není špatný,“ komentoval volby, ve kterých nakonec získala strana starosty čtyři zastupitelské mandáty a jeho strana tři.

Kandidátku doplnila rodina, protože další lidé neměli zájem

K urnám podle místních nakonec de facto přišli všichni. Nedorazil totiž pouze „obyvatel“, který ve skutečnosti žije v Praze a o místní komunální politiku nejeví zájem, a jeden „zmizelý“ člověk s adresou na obecním úřadu.

Za vítěze nakonec budou v zastupitelstvu tři členové „klanu Kubíčků“. Ten vznikl tak, že starosta před volbami obešel všechny domácnosti v obci s nabídkou místa na kandidátce.

„Ti, kterým se nelíbilo, jak obec vedu, odmítli. Buď pak kandidovali za ODS, nebo vůbec,“ popisuje. Právě tak se podle něj na soupisce Janoušov 2018 ocitla i trojice jeho příbuzných.

„Každý z nás má svou domácnost, takže jsem se jich jako všech ostatních ptal, jestli nechtějí kandidovat, a rozhodli se, že ano,“ shrnul.