Krajský soud zamítl Janečkovo odvolání, vězení mu díky amnestii nehrozí

  17:02
Exnáměstek zlínské primátorky a bývalý člen ČSSD Martin Janečka neuspěl u krajského soudu s odvoláním proti dvouletému nepodmíněnému trestu za korupci. Janečka a další dva jeho blízcí obžalovaní se ale vězení nejspíš bát nemusí, měla by se na ně vztahovat amnestie prezidenta Klause z roku 2012.

Někdejší náměstek zlínské primátorky Martin Janečka. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Bývalého vlivného zlínského politika a kontroverzního podnikatele Martina Janečku poslal letos v květnu brněnský městský soud do vězení na dva roky, stejně jako právníka jeho firmy Square Transaction Radka Dvořáka. Janečkův švagr Dalibor Kučera si vyslechl trest na dvacet měsíců (více zde).

Ačkoliv tehdy byli z nepodmíněných trestů v šoku, byli si jistí, že se na ně vztahuje prezidentská amnestie z roku 2012, původně totiž byli odsouzeni ještě před ní.

„Máme na to judikát Nejvyššího soudu,“ řekl už dříve Janečka.

„Amnestie se však nevztahuje na uložení zákazu činnosti a finanční tresty. A o to jde,“ připomněl v minulosti jeden z dozorujících žalobců Vladimír Mach (více zde).

Zlínský zastupitel zvolený za ČSSD Martin Janečka u brněnského soudu, kde čelí
Dalibor Kučera obžalovaný v korupční kauze Square Transaction s Martinem
Právník firmy Square Transaction Radek Dvořák, který společně s Martinem

Trojice odsouzená v kauze Square Transaction (zleva): Martin Janečka, Dalibor Kučera a Radek Dvořák.

Janečka s Dvořákem mají přijít o 400 tisíc korun, Kučera o 300 tisíc. Všichni také mají na několik let zakázanou činnost a Dvořákovi ještě má propadnout úplatek 750 tisíc korun.

„Nesouhlasím s rozsudkem, ale respektuju ho. To, k čemu mě zavazuje, udělám,“ prohlásil Dalibor Kučera, někdejší místopředseda fotbalového svazu, který se jako jediný z obžalovaných odvolacího řízení osobně zúčastnil.

Trojice zřejmě podá dovolání

Trojice neuspěla s odvoláním proti rozsudku městského soudu, podle něhož obžalovaní společně uplatili 750 tisíci korunami insolvenčního správce firmy, jíž Janečkova společnost dlužila třicet milionů. Úplatek měl snížit dluh v mimosoudním vyrovnání na pětinu.

Janečka a spol. u soudu

„Odvolání se zamítá. S řadou současných námitek už se krajský soud vypořádal dříve při prvním odvolání,“ konstatovala soudkyně Světlana Bartošová.

Obžalovaným se nepodařilo soud přesvědčit o podjatosti státního zástupce Jana Petráska ani o nedůvěryhodnosti uplaceného insolvenčního správce firmy. Neuspěli ani s tvrzením, že celé uplácení bylo vyvoláno policejní provokací.

„Také s tím se řádně vypořádal už okresní soud, který řekl, že vše směřovalo k předání úplatku ještě před tím, než se do věci vložila policie. Policie nekontaktovala jako první svědka a obžalovaného,“ poznamenala soudkyně.

„Nesouhlasím s rozsudkem. Budu přesvědčovat klienty, aby podali dovolání,“ reagoval Lukáš Eichinger, obhájce Kučery a Janečky.

„Není to pro mě konec kauzy,“ ujistil Kučera, že bude mít zájem o posouzení případu Nejvyšším soudem.

„Tento proces už trvá tři a půl roku. To je doba, která změnila můj profesní život a poznamenala mou rodinu. Okolnosti procesu jsou přitom zvláštní a těžko pochopitelné,“ povzdechl si.

Autoři: ,