VIDEO: Na střeše nového koncertního sálu v Brně budou dvě terasy

  16:54
Koncertní sál světového formátu, který vyroste v centru Brna, už má jasnou podobu. Jeho hlavním architektonickým rysem je dualita – v uzavřené části se budou pořádat koncerty, druhá část bude prosklená a více otevřená lidem.

Vizualizace Janáčkova kulturního centra dnes poprvé zveřejnil Tomasz Konior – generální projektant mezinárodního týmu, který na návrhu stavby pracoval od letošního ledna spolu s akustikem Yasuhisou Toyotou a architektem Petrem Hrůšou.

„Srdcem celé budovy je samozřejmě koncertní sál pro 1 300 posluchačů. Velké pódium poskytuje téměř neomezené možnosti obsazení orchestru od sólových recitálů a komorních koncertů přes početná obsazení velkých symfonií až po skladby, při kterých účinkuje i sbor,“ zdůraznil polský architekt Konior, který je uznávaný například za koncertní sál v Katovicích.

Sál slibující špičkovou akustiku vyroste v proluce mezi Besední a Veselou ulicí v těsném sousedství Besedního domu, se kterým bude spojený mostkem.

„Přiznávám, že parcela v Brně pro nás byla výzvou, protože je relativně malá. Vždy se ale snažíme udělat z omezení výhody a řídit se především zkušenostmi a ověřenými postupy,“ podotkl Konior s tím, že jeho cílem je navrhovat stavby, které ladí s duchem doby a místem.

Střecha bude mít dvě terasy – jednu s výhledem na Petrov přístupnou veřejnosti, z druhé budou mít hudebníci výhled na Špilberk. Architektonická koncepce počítá také s menším náměstím před sálem.

První koncert by se měl konat za pět let

„Když chce Brňan slyšet filharmonii v celé její kráse, musí jet do Vídně nebo Japonska. Díky novému sálu posluchači konečně ocení kvalitu orchestru a věřím, že Brno také přiláká špičkové zahraniční umělce, které nyní nemáme kam zvát,“ uvedla ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová. Janáčkovo kulturní centru bude největším koncertním sálem v České republice.

Fotogalerie

První koncert sál rozezní za pět let.

„Vše budeme směřovat k tomu, abychom byli na konci roku 2022 hotovi a v roce 2023 tady mohli koncertovat,“ řekl primátor Petr Vokřál (ANO). Nejprve je nutné dokončit projekt, poté se budou řešit všechna povolení a vybírat dodavatel stavby.

Podle memoranda z 1. října 2016 stát přispěje na stavbu sálu částkou 600 milionů korun, město Brno 562 miliony a Jihomoravský kraj sto miliony korun.

„Jednali jsme o tom s premiérem i ministry financí a kultury. Pan premiér počítá s tím, že na rok 2019 bude rezervováno dvě stě milionů korun. Další dvě transakce se předpokládají v roce 2020 a 2021,“ upřesnil Vokřál.

Sál bude nejmodernější v republice. V současné době je hotová hrubá stavba první etapy, tedy podzemních garáží pro bezmála dvě stovky aut. Garáže se otevřou souběžně s dokončením celé nadzemní stavby. Název Janáčkovo kulturní centrum je zatím pracovní a může se ještě do otevření sálu změnit.