V hlavní roli Janáček. Festival v Brně poprvé uvede všechny jeho opery

  7:18
Bezmála třicítku operních představení a koncertů slibuje festival Janáček Brno 2018. V nově opraveném divadle nabídne kompletní jevištní dílo skladatele Leoše Janáčka a oslaví sté výročí vzniku Československa.

Janáčkovo divadlo v Brně | foto: ND Brno

Nevšední hudební akce se uskuteční sice až za rok, ale zájemci o nejlepší místa by rozhodně neměli váhat. Vstupenky na festival Janáček Brno 2018 jsou v prodeji od pondělí a po úspěšné akci před dvěma lety se očekává, že velmi rychle zmizí.

Šestý ročník festivalu navíc přináší jeden unikát - během devatenáctidenní přehlídky zazní všechny opery skladatele Leoše Janáčka.

Mezinárodní operní a hudební festival zahájí jedna z těch nejznámějších - Příhody lišky Bystroušky. Představení 17. listopadu zároveň slavnostně otevře nově opravené Janáčkovo divadlo. Stejná opera se hrála totiž i při jeho otevření v roce 1965.

„Tato opera tedy nebyla vybrána náhodou. Je nejen dílem skladatelovy životní moudrosti, ale také půvabným odrazem života v mladém a zdárně se rozvíjejícím státě,“ vysvětlil umělecký šéf Janáčkovy opery Jiří Heřman.

Přestože dnes je budova divadla rozkopaná a prochází rozsáhlou rekonstrukcí, za rok bude hlavní scénou festivalu. Že by se oprava nestihla do zahájení, si vedení divadla nepřipouští.

„Divadlo se prostě musí 17. listopadu příštího roku otevřít. Takový festival není možné připravovat v záložních variantách. Inscenace jsou tak technicky složité, že jsme skutečně vázáni na Janáčkovo divadlo, kde se odehraje většina zahraničních produkcí,“ ujistil Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Janáček Brno 2018

  • Prestižní festival potrvá od 17. listopadu do 5. prosince 2018. Nabídne 28 představení.
  • 17. 11. – premiéra Janáčkovy opery Příhody lišky Bystroušky (Janáčkovo divadlo)
  • 21. a 22. 11. – upravená verze opery Šárka z roku 1887 (Reduta)
  • 25. 11. – opera Věc Makropulos (Janáčkovo divadlo)
  • 27. 11. – opera Bedřicha Smetany Libuše (výstaviště, pavilon P) 
  • 1. 12. – koncert Po nezarostlém chodníčku (Mahenovo divadlo) 
  • 2. 12. – Moravská lidová poezie v písních (vila Tugendhat)
  • Vstupenky lze zakoupit on-line na www.janacek-brno.cz

Dílo českého velikána Janáčka představí špičkoví zahraniční umělci. Vlámská opera zahraje Věc Makropulos. Velšská národní opera předvede pod taktovkou českého dirigenta Tomáše Hanuse operu Z mrtvého domu. Polský soubor z Poznaně zase nastudoval Její pastorkyňu. Druhou část festivalového programu tvoří vedle oper komorní a orchestrální koncerty. A hrát se bude také na netradičních místech v Brně. Hudebníci nově zavítají do Löw-Beerovy vily, tóny rozezní i vilu Tugendhat nebo pavilon P brněnského výstaviště.

Lidé si Janáčka připomenou nejen poslechem jeho děl, ale i doprovodnými výstavami. „Vystavíme skladatelovy rukopisy a přiblížíme ho i prezentací věcí z jeho soukromého života. Na pět dnů také mimořádně ukážeme jeho soukromou korespondenci,“ prozradil Jiří Zahrádka, člen umělecké rady festivalu Janáček Brno.

Zážitek i přes internet

Na operní představení se mohou lidé podívat i ze svého obývacího pokoje. „Připojili jsme se totiž k projektu OperaVision a Příhody lišky Bystroušky budou prvním představením, které budeme streamovat. Nabídneme tak přenos na internetu do celého světa,“ řekl Glaser.

Kromě zvučných zahraničních jmen dá festival prostor i nováčkům. O představení Janáčkových raných oper se postará brněnská konzervatoř, uskupení Opera Diversa a Janáčkova akademie múzických umění.

„Janáčkova prvotina Šárka byla svěřena souboru Opera Diversa. Uvidíme ji ve dvou podobách. Nejdříve 21. listopadu jen s klavírním doprovodem a den poté v instrumentaci Ondřeje Kyase,“ pozvala dramaturgyně Janáčkovy opery Patricie Částková.

Na programu je také opera Libuše

Vedle Janáčka nebude chybět další velikán, a to Bedřich Smetana, jehož Libuše zazní 27. listopadu na výstavišti k příležitosti oslav založení Československa. Se stým výročním jsou tematicky spjaty i koncerty.

„Vznik samostatného československého státu totiž Janáčka zastihl na vrcholu jeho tvůrčího života a stojí na samém počátku skladatelova ‚velkého stáří‘ spojeného s kompozicí nejvýznamnějších děl,“ vysvětlil Zahrádka.

Díla, která na koncertech zazní, jsou tak úzce spjata s otázkou vzniku republiky, s otázkou hudby národů žijících v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie a ukazují, jak skladatelé do své tvorby zakomponovali významné historické události.