Polští drogoví dealeři podle spisu jezdili pro zboží k ostravskému vymahači

  14:56
Krajský soud v Ostravě začal projednávat případnou vinu šesti obžalovaných, kteří podle spisu hojně obchodovali s pervitinem a marihuanou. Tuzemští zákazníci jim prý nestačili, tak zásobovali i jih Polska. Údajnému šéfovi skupiny hrozí až osmnáctileté vězení.

Čtyři ze šesti obžalovaných z obchodování s drogami před Krajským soudem v Ostravě. Zcela vlevo údajný šéf skupiny Jan Vytlačil. (11. března 2019) | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

Podle obžaloby hlavní dodavatel drog, 35letý Jan Vytlačil z Ostravy, získával pervitin a marihuanu od zatím nezjištěných výrobců. Jeho trestnou činnost se podařilo zmapovat od října roku 2013 až do 1. dubna 2015, kdy některé překupníky zadržela polská policie.

Zakázané látky prý prodával hlavně na Novojičínsku, kde tehdy bydlel v domě své přítelkyně a zboží tam skladoval. Ostatně i žena figuruje mezi obžalovanými.

Vytlačil: Obchodoval jsem jen s marihuanou

„Drogy prodával ale i na Opavsku, v Ostravě, v Třinci a na dalších místech Frýdecko-Místecka,“ uvedla státní zástupkyně Brigita Bilíková.

Celkem mělo jít o kilogramy zakázaných látek. Oblíbený prý byl i u polských drogových dealerů, kteří neváhali pro nelegální zboží přijet i přes hranice.

Členům skupiny hrozí vězení od tří do osmnácti let. Nejvyšší sazba se týká právě Vytlačila. Podle trestního zákoníku mu přitěžuje to, že obchodování s drogou mělo velkou společenskou nebezpečnost, dělo se tak v rámci organizované skupiny a navíc to byla trestná činnost v mezinárodním měřítku.

Vytlačil před soudem vypovídat nechtěl. Připustil jen obchodování s marihuanou. Zdůraznil však, že v žádném případě v Polsku kvůli drogám nebyl a to, že zboží putuje za hranice, se prý dozvěděl až z vyšetřovacího spisu.

Odmítl také, že by obchodoval s extází nebo pervitinem. Ve všem dalším odkázal na předchozí výslechy.

Hlavní obžalovaný vlastní čtyři byty v Ostravě

V nich například zmínil, že obchodování s marihuanou mu bohatství rozhodně nevyneslo. „Celý zisk jsem opět vložil do nákupu marihuany, kterou mi pak policisté zabavili,“ poukázal Vytlačil.

Navíc podle jeho slov má větší zisky z legálního podnikání, zvláště pak z poskytování finančních půjček a vymáhání pohledávek. Vytlačil vlastní v Ostravě čtyři byty, které pronajímá, patří mu i většina rodinného domku ve Studénce na Novojičínsku.

Soud zatím potrvá do čtvrtku, vypovídat ještě budou svědci i znalci. Termín vyhlášení rozsudku není znám.

Autor: