Policejní silák se těšil do Číny na pálivé jídlo. Pak tam zhubl, ale vyhrál

  10:10
Když se jihočeský policista Jan Pinc dozvěděl, že Světové policejní a hasičské hry chystá čínská provincie Sečuán, byl zvědavý na místní kuchyni, protože má rád ostrá jídla. Nakonec byl rád, že ho nečekaně pálivé pokrmy nepřipravily o druhý titul světového šampiona. Získal ho, i když zhubl o pět kilogramů.

Policista Jan Pinc vyhrává v silovém trojboji všude ve světě. | foto: Petr Lundák, MF DNES

„Závody v Číně se konaly od 8. do 18. srpna, já jsem tam soutěžil v samostatném benchpressu, kde jsem vytvořil světový rekord v mé kategorii masters. Tyto policejní závody jsou RAW, to znamená, že taháte činky bez dresu s podpůrnými prostředky, na rozdíl od reprezentace, kde tyto dresy máme,“ říká 46letý Jan Pinc, který je členem policejní zásahové jednotky Temelín.

V samostatném benchi vytvořil v Číně rekord světových her – 180 kilogramů – a poté ve druhém závodě, jenž se skládá z benchpressu a mrtvého tahu, vytvořil jak rekord v benchi, znovu 180 kilo, v mrtvém tahu 282,5 kilo a vytvořil i rekord her v totalu – 462,5 kilogramu.

„Závodili jsme v Čcheng-tu, což je hlavní město provincie Sečuán, kde žije 17,4 milionu obyvatel. Pořadatelé se o nás výborně starali, organizace her byla na špičkové úrovni. Jídlo však pro nás bylo náročné, protože provincie Sečuán je proslulá nejvíc pálivými jídly v Číně. Já mám ostrá jídla moc rád, ale tam to bylo top,“ líčí jihočeský silák.

Vypráví, že místní speciality jsou pro Evropany často nezvyklé. „Třeba jsem si objednal pekingskou kachnu a přinesli mi ji i s hlavou. Potrpí si i na marinované králičí hlavy, vařené slepičí pařáty nebo různé pálivé směsi, u nichž často ani nevíte, co obsahují,“ líčí Pinc.

Spolu se snídaněmi v hotelu, kterým vévodily rozmanité houbičky, bambusové výhonky, kokosové mléko a sladké pečivo, strava českému sportovci moc neprospěla a před druhým závodem, jenž je pro něho klíčový, zhubl pět kilogramů.

A to bylo pro Pince, který se svou váhou 127 kilogramů soutěží v kategorii 120+ s mnohem těžšími borci, nepříjemné. Navzdory tomu však dokázal svoji pověst závodníka ze světové špičky obhájit dvojnásobným zlatem.

„Ke každé medaili jsme dostali malou plyšovou pandu v policejní uniformě. A tu třetí, pro nejmenšího syna, jsem koupil,“ říká otec sedmiletého a dvouletého syna a čtyřleté dcery.

Do současnosti nasbíral 248 medailí

Ačkoli při mezinárodních soutěžích moc času na prohlídky města a okolí nemá, v Čcheng-tu ukázali závodníkům spolu s několika památkami i chovnou stanici pandy velké, kterou si lze představit jako rozlehlou pandí zoo.

Silovému trojboji se Jan Pinc věnuje od 21 let a pravidelně reprezentuje Českou republiku i policii na závodech po celém světě. Jeho osobní rekord uznaný na závodech ve dřepu je 342,5, v benchpressu má 300 a v mrtvém tahu 305 kilogramů.

Ve své kategorii masters je dlouhodobě ve světové špičce a do současnosti nasbíral 248 medailí. Od oblíbeného sportu ho neodradil ani loňský nepříjemný zážitek.

„Na podzim mi jeden soupeř na závodech v mongolském Ulánbátaru nechtíc zavadil o činku na benchpressu, vyrazil mně ji z ruky a 250 kilo mi spadlo na hlavu a utrhlo obočí. Přesto jsem závod dokončil, skončil celkově třetí a v každé disciplíně jsem bral další tři bronzy,“ dodává Pinc.