Nebavilo ho být ajťákem, chtěl dělat něco smysluplného. Začal vařit pivo

  8:18
Jan Chmel vybudoval pivovar v Siřemi na Lounsku. Obec ho okouzlila stejně jako kdysi spisovatele Franze Kafku. První várku piva uvařil Chmel letos v dubnu, nehodlá vařit úplnou klasiku, ale spíše experimentovat.

Bývalým chlévem v Siřemi se line omamné aroma sladu. V šesti dvanáctihektolitrových tancích zrají pivní speciály, které uvařil sládek Jan Chmel.

Fotogalerie

Před lety dal sbohem dobře placenému místu v IT ve velké mezinárodní korporaci a ze svého tehdejšího koníčka, kdy vařil různé druhy piv a přivážel do Čech zahraniční speciály, udělal hlavní povolání.

„Práce ajťáka v korporaci mě už nenaplňovala. Chtěl jsem tvořit něco smysluplného a věnovat se tomu, co mě skutečně baví,“ vzpomíná. Do malé, na první pohled nenápadné a ospalé vísky na Lounsku mladého muže původem z Prahy přivedla náhoda.

„Hledal jsem se společníkem místo, kde bychom vybudovali pivovar. A protože se známe s majitelem místní bývalé myslivny, dohodli jsme se, že to bude tady,“ vysvětluje.

Siřem, která inspirovala i Kafku, má specifickou atmosféru

Obec s velkými staveními ho okamžitě okouzlila. Stejně jako na přelomu let 1917 a 1918 spisovatele Franze Kafku, který v ní pobýval osm měsíců a léčil se z plicní choroby.

Někteří kafkologové se domnívají, že ve vesnici, nad kterou se tyčí velká barokní sýpka, nalezl inspiraci pro román Zámek. „Tohle místo má specifickou atmosféru. Z Prahy sem utíkám,“ usmívá se sládek.

Pivovar budoval dva roky. „Nacházíme se v bývalém chlévě. Dlouhé měsíce zabrala sanace stěn a rekonstrukce prostor. Pak jsem dlouho čekal na dodávku technologií, proto zprovoznění nabralo roční skluz. První várku piva jsem uvařil až letos v dubnu. Příští pivovar postavím raději na zelené louce, bude to méně stresu,“ vypráví.

Maximální roční výstav siřemského pivovaru je 850 hektolitrů. Produkce potěší především ty pivaře, kteří rádi experimentují a hledají nové chutě, za které si klidně i připlatí vyšší cenu.

Jedenáctka z žateckého chmele i třináctka z bavorského

„Vařím různé pivní styly, piva na domácí pivní scéně známá i méně známá. Chmel odebírám jak domácí, tak ze zahraničí – z Bavorska, Spojených států či Nového Zélandu. Druhů piv budou desítky, budu je různě střídat,“ popisuje.

Vlajkovou lodí pivovaru by měla být světlá jedenáctka ze žateckého chmele. Velkým tahákem bude také světlá třináctka chmelená bavorským chmelem. „První várka měla obrovský úspěch, a tak zvažuji, že ho budu vařit celoročně,“ přemítá sládek.

S prodejem piva přímo v areálu pivovaru Chmel prozatím nepočítá. „V současné době dodávám pivo do pivnic a pivoték v Praze, expandovat chci na Moravu. Lidé nás budou potkávat i na různých akcích,“ dodal sládek s tím, že do budoucna plánuje rozšíření produkce až o padesát procent.

Pivovar je součástí statku, kde sídlí i Galerie Kafka

Pivovar je součástí statku, který vlastní rodina Davida Herblicha. A právě David Herblich v něm před dvěma lety, spolu s novinářkou Juditou Matyášovou a fotografem Janem Jindrou, otevřel Galerii Kafka.

Galerie sídlí v bývalé sušárně chmele a poprvé v ní byly vystaveny fotografie míst po celé Evropě, která Kafka navštívil, a také fotografie studentů inspirované Kafkovou povídkou Doupě.

I nynější druhá dlouhodobá výstava nese kafkovské téma. „Návštěvníci uvidí díla ukrajinského malíře Michaila Ščigola, který vytvořil soubor čtyřiceti velkých a malých pláten s tématem Franze Kafky. Doplňují ho obrazy švýcarské malířky Doris Windlinové s tématy hospody, krajiny a Karlových Varů,“ přibližuje Herblich.

Výstavní prostory budou veřejnosti otevřeny do října vždy v sobotu od 13 do 17 hodin nebo po telefonické dohodě.