Věž Jakobínku opravují starou metodou, jeřáb podle da Vinciho pohánějí lidé

  9:04
Vyzvednutím krakorců a jejich usazením na vrchol věže pokračuje obnova Jakobínky v Rožmberku nad Vltavou. Těžké kamenné nosné články dostali tesaři do třicetimetrové výšky pomocí repliky středověkého jeřábu. Stavební experiment historickými postupy začal na hradě v roce 2013.

Okolo věže vystavěli tesaři speciální lešení z ručně opracovaného dřeva vytěženého v místním lese. Replika středověkého jeřábu je dlouhá 14 a vysoká sedm metrů. Dřevěné kolo je poháněné lidskou silou. Chodí v něm vždy dobrovolník jako křeček v kolotoči. Kolo napíná lano, které přes kladky vytahuje vzhůru stavební materiál.

Autory lešení i jeřábu jsou projektant Vít Mlázovský a tesař Petr Růžička, který se nechal inspirovat kresbami a plány Leonarda da Vinciho.

„Těmito kresbami si Leonardo da Vinci připomínal stavební stroje, které používal Fillipo Bruneleschi v letech 1420 až 1434 při stavbě kopule chrámu Santa Maria del Fiore ve Florencii,“ popisuje šéf jihočeských památkářů Petr Pavelec.

„Po roce 1500 se podobné stavební stroje užívaly i ve střední Evropě a je pravděpodobné, že když v té době vznikala jehlancová helmice věže Jakobínka v Rožmberku, mohl se při tom obdobný typ otáčecího jeřábu používat,“ dodává Pavelec.

Replika jeřábu vznikla bez použití elektřiny jen pomocí ruční práce. Cena vyšla na 2,3 milionu korun. Jeřáb unese půl tuny a obsluhu zajišťují tři lidé.

„Chodec pohání kolo, vazač nahoře či dole uvazuje břemena a velitel koordinuje práce. Chodec od něj musí přesně vědět, v jaké poloze je břemeno, a tedy jakou rychlostí pohybovat kolem a na jakou stranu,“ popisuje David Říha, investiční referent z Národního památkového ústavu v Budějovicích.

Projekt, který připravil Národní památkový ústav, začal v září 2013 symbolickým ručním kácením stromů v místních lesích. Celkové práce zatím vyšly téměř na osm milionů korun.

V letošním roce bude jeřáb využíván zejména k přesunům materiálu k opravě střechy a vyzdvihnutí chybějících kamenných krakorců. V interiéru bude práce pokračovat konzervací a restaurováním dřevěných schodišť. V příštím roce plánují památkáři vybudování ochozu, restaurování krovů a drobné dokončovací práce.

Pro zájemce, kteří se chtějí dozvědět podrobnosti o obnově a užít si výhled na vltavské údolí, připravil Národní památkový ústav každý měsíc mimořádnou komentovanou prohlídku. Podmínkou účasti je věk nad 18 let a dobrá fyzická kondice. Vše se odehrává přímo na lešení. Nejbližší je 14. srpna.

Celková obnova věže bude dokončena v roce 2019 a bude veřejně přístupná. V interiéru vznikne expozice o dějinách věže a opravách.

Památkáři získali Jakobínku po složitém vyjednávání v roce 2012 v dezolátním stavu od České pošty. První písemné zmínky o původně strážní věži jsou z počátku 16. století. O stáří Jakobínky se ale vedou mezi odborníky diskuse. Někteří se domnívají, že pochází už z doby kolem roku 1300.

Autor: