Náměstí v Jablonném vydalo kostru býčka, archeologové čekají starší nálezy

  6:16
Obětinu mladého býčka zcela netypickou pro křesťanský středověk i základy původního dřevěného domu odkryli letos archeologové při průzkumu Jablonného v Podještědí. S příchodem zimy letošní výzkum skončil, v novém roce se ale rozjede znovu.

Archeologové při výzkumu objevili obětinu mladého býčka | foto: archiv P. Brestovanského

Oproti původnímu plánu se průzkum protáhne až do léta. „Čekáme odkrytí původního Jablonného. Předpokládali jsme, že bychom na něj mohli narazit, a letos se nám to potvrdilo. Spousta lidí si myslela, že je nejstarší fáze pryč, ale na nás stále ještě čeká,“ zmínil archeolog Severočeského muzea v Liberci a vedoucí výzkumu Petr Brestovanský. 

Mnohé z letošních nálezů archeology značně překvapilo. Když na podzim odkrývali půdorys dosud neobjevené severní brány, našli pod ní obětinu. S největší pravděpodobností se jedná o mladého býka. Druh zvířete a jeho stáří ale ještě musí potvrdit laboratorní zkoumání. 

Býček jako pozůstatek pohanských rituálů

„Tyto obětiny se občas nacházejí, třeba i v základech domů, ale pro období vrcholného středověku jsou vzácné. Jde o pozůstatky dávných pohanských rituálů. V křesťanské době se něco takového mohlo praktikovat jen neoficiálně,“ uvedl Petr Brestovanský. 

U severní brány ležela v zemi i středověká keramika nebo fragment zvířecí figurky.

Archeologové odkryli i části dřevěného domu.

Archeologové u chrámu svatého Vavřince a svaté Zdislavy odkryli také nejstarší dřevěnou stavbu, která s velkou pravděpodobností spadá do doby založení Jablonného. Přesné datum vzniku vydá až dendrochronologická analýza. 

„Věříme, že dřevěných domků objevíme víc. Příští rok budeme místo zkoumat v celé ploše. Podobný nález se nám před lety podařil jen v Hrádku,“ poznamenal Brestovanský.

Výzkum už vydal také původní dřevěný vodovod nebo kamenný trativod, zbytky gotických portálů nebo mince z napoleonských dob.

Celé staré město bylo uzavřeno v hradbách a jeho plocha byla několikanásobně větší než v posledních letech zkoumaná města Frýdlant či Český Dub.

Archeologové novými nálezy „překreslují“ původní plány. Při mapování využívají nejmodernější techniku. Díky detailnímu prozkoumání severní brány a použití prostorového skeneru vznikne 3D animace části opevnění. Pomocí dronu pořizovali snímky z ptačí perspektivy. 

Archeologové věří, že pro část nálezů si město vyčlení prostory a spolu s fotografiemi nebo plány je vystaví. Město spojené se životem patronky kraje svaté Zdislavy bylo ve středověku významným obchodním centrem. Plošným archeoprůzkumem zatím nikdy neprošlo.

Autor: