Škole, které se zřítila zeď, hrozí bourání. Auta musejí jezdit jinudy

  17:46
Část zdi v prvním a druhém patře Střední školy řemesel a služeb v jablonecké Podhorské ulici se zřítila. Je to vážný problém, jelikož hrozí sesun památkově chráněné budovy z roku 1872. Situaci navíc ještě komplikuje sníh, který zatěžuje střechu objektu.

Na doporučení statika je uzavřena frekventovaná silnice před školou. Toto omezení potrvá minimálně tři měsíce.

Zeď se zřítila při rekonstrukci budovy. Kraj ji nechává proměnit na Centrum odborného vzdělávání, takže ve škole se neučí. Nyní se zastavily i veškeré stavební práce.

„Sesunula se jedna z nosných stěn, která byla již v minulosti oslabena necitlivými stavebními zásahy a tak ztratila svoji stabilitu. Pak nastala řetězová reakce, kdy spadl i strop, jenž při pádu probořil klenby v suterénu,“ uvedla odbornice na statiku Hana Gattermayerová. 

Stavbaři nemohli událost předpovídat

Podle ní nemohli stavbaři událost předpovídat. „Žádné průvodní jevy se před tím neukázaly. Šlo o náhlý kolaps. Na vině zřejmě budou zásahy do budovy provedené za minulého režimu. Ty vůbec nerespektovaly běžné postupy, vše bylo udělané velmi lajdácky. Bylo to však schované pod omítkou a tak to nebylo vidět,“ doplnila Gattermayerová s tím, že problémem je i sníh na střeše. Na střechu se totiž nesmí.

Studenti školy se přesunuli do jiných budov. „Část z nich je na naší pobočce v Železném Brodu, další část ve škole ve Smetanově ulici,“ informoval ředitel školy Martin Kubáč.

Hejtman Martin Půta sdělil, že v tuto chvíli se neví, co bude s budovou dál. Také řekl, že se obává, že uzavírka silnice potrvá déle než tři měsíce.

„Vidím to reálně jako násobek tohoto času,“ dodal jablonecký primátor Milan Kroupa.

Vedoucí odboru investic a správy nemovitého majetku krajského úřadu Vladimír Koudelka oznámil, že v tuto chvíli se neví, co bude s domem dál.

 „Situace se pomalu a dále zhoršuje, objevují se tam další trhliny. Budeme dělat různé analýzy včetně finanční, abychom věděli, zda po zajištění ve stavbě pokračovat, nebo budeme muset přistoupit k demolici. Degradace zdiva a omítek je však v takovém rozsahu, že se to sype na písek. Sanace bude časově velmi náročná,“ zamyslel se Koudelka.

Ten také upozornil na to, že reálně hrozí ztráta dotace na rekonstrukci, která přišla z evropských fondů. Jde o projekt přibližně za necelých 80 milionů korun. „Nehrozí ovšem jen ztráta dotace, ale i ztráta nákladů, které se již do stavby vložily,“ podotkl Koudelka.

V následujících dnech se též uvidí, jak uzavřená silnice, která vede dále na Lučany nad Nisou a Tanvald, zkomplikuje život řidičům.

„K uzavírce ve stejném rozsahu a se stejnými objízdnými trasami došlo v minulosti již několikrát a nevyskytly se žádné výraznější komplikace. V případě, že by se i z důvodu zimního období přece jen dopravní problémy objevily, jsme schopni ve spolupráci s policií, Ředitelstvím silnic a dálnic ČR a provozovatelem zimní údržby danou situaci samozřejmě ihned řešit,“ dodal náměstek hejtmana Marek Pieter.

Autor: